Google’ın otonom aracı Waymo trafikte sıkışıp kaldı

Google’ın otonom aracı Waymo trafikte sıkışıp kaldı
Okunuyor Google’ın otonom aracı Waymo trafikte sıkışıp kaldı

Son devirde Tesla başta olmak üzere otonom araçların karıştığı kazalar ve güvenilirlikleri sorgulanırken, geçtiğimiz günlerde bir gelişme daha meydana geldi. Youtuber Joel Johnson tarafından paylaşılan imajlar kısa müddette gündem olmayı başardı.

JJRick Studios kanalı altında hayatını sürdüren Youtuber, ekseriyetle Google’ın ana şirketi Alphabet’in şoförsüz araba projesi Waymo hakkında yayınladığı görüntüler ile biliniyordu. Youtuber, son yayınladığı görüntü Google’ın otonom taksisi Waymo’nun birtakım sıkıntılarını ortaya çıkardı.

Google Waymo, Youtubera şiddetli anlar yaşattı

Google’ın otonom taksi hizmetini test etmek için araçlardan birine binen Youtuber, aracın bir kavşakta sıkışıp kalmasının akabinde şok oldu. Kısa müddet içerisinde aracın servisini arayarak yardım isteyen Joel Johnson, bu anları eksiksiz bir formda kayıt altına aldı.

Lakin, daha yardım gelmeden otonom araç Waymo, kendi kendine hareket etmeye başladı. Verilen talimatları cevapsız bırakarak hareket eden araç, ani hareketler yaptıktan sonra durdu. Lakin işin enteresan tarafı ise Waymo’nun burada üç şeritli bir yolu tıkaması oldu.

otonom arac

Yayınlanan görüntüde, aracın kavşaktan sağa dönmek isterken yolun bir kısmının birkaç turuncu güvenlik konisi ile kapatılmasının akabinde garip hareketler yaptığı anlaşılıyor. Yardım gelmeden tekrardan kalkış yapan araç, garip hareketler yaptıktan sonra büsbütün duruyor.

Youtuber Joel Johnson’un çağırdığı yardım takımı kısa müddet sonra geliyor. Fakat işler burada bir sefer daha ilginçleşiyor. Yardım takımı araç ile ilgilenirken araç bir anda tekrardan kalkışa geçiyor ve birkaç metre gittikten sonra tekrar duruyor. Burada yardım takımı biraz endişelenmiş olacak ki, takımdan bir kişi aracın otonom özelliğini devre dışı bırakarak kendi şoför koltuğuna geçiyor. Seyahat ise bu halde tamamlanıyor.

Aslında epey eğlenceli olan bu görüntü, maalesef otonom araçlar konusundaki kuşkuları biraz daha arttırdı. Bakalım Google, bu mevzu ile ilgili açıklama yapacak mı? Daima birlikte göreceğiz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın