Google’dan ekran altı kamera teknolojisi için değerli adım

Google’dan ekran altı kamera teknolojisi için değerli adım
Okunuyor Google’dan ekran altı kamera teknolojisi için değerli adım

Uzun vakittir telefonlarımızda tam ekran tecrübesi sunmak için çabalayan teknoloji şirketleri, gayeye hiç olmadığı kadar yakın. Çerçeveleri kaldırarak işe başlayan şirketler, hali hazırda ekran gövde oranını yüzde 90‘lara çıkarmayı başardı. Lakin önlerinde en büyük mani hala duruyor.

Ön kameran kurtulmayı bir türlü başaramayan akıllı telefon üreticileri, şu ana kadar pek çok metot denedi. Ancak motorize kamera, kızaklı ekran ve art paneldeki ekran üzere tahlillerin hiçbiri sanayi standardı olmayı başaramadı.  Devayı kamerayı küçültmekte bulan üreticiler, bugünlerde çoklukla hole punch (delikli kamera) dizaynını kullanıyor. Neyse ki bu durum değişiyor.

Google Pixel 7 ekran altı kamera kullanacak

Birinci olarak ZTE Axon 20 ile hayatımıza giren ekran altı ön kamera sistemi yaygınlaşıyor. ZTE’ye ek olarak Oppo, Xiaomi ve Samsung üzere pek çok şirket, bu teknolojiyi mükemmelleştirmek için çalışıyor. Fakat son gelen bilgiler, bu üreticilerin çalışmalarında yalnız olmadığını gösteriyor.

googledan ekran alti kamera teknolojisi icin onemli adim

LetgoDigital tarafından hazırlanan örnek görsel, kameranın çalışma mantığını gösteriyor.

LetsgoDigital‘in iddiasına  nazaran Pixel serisi telefonların üreticisi Google, Eylül ortalarında Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) patent müracaatında bulundu. “Ekran altı kamera” başlıklı 23 sayfalık evrak, bir Pixel modelinde kullanılan ekran altı kamera teknolojisine dair bilgiler içeriyor.

Bunu başarmak için telefonun kullandığı OLED panele ikinci ekran ekleyen şirket, bu ekranın ardına yerleştirdiği bir lens ile manzara elde edebiliyor. Bu sayede tam ekran tecrübesi sunması beklenen şirketin, bu teknolojiyi önümüzdeki yıl çıkacak olan Google Pixel 7 modelinde kullanmayı planlıyor.

Bu yıl çıkacak olan Google Pixel modeli için de büyük yeniliklere gidecek olan şirket, akıllı telefon dünyasındaki rekabeti hızlandırıyor. Bir müddettir dizaynıyla eleştirilen şirket, nihayet bu durumu değiştirmeyi planlıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın