Google’dan cilt hastalıklarına yapay zeka çözümü!

Google’dan cilt hastalıklarına yapay zeka çözümü!
Okunuyor Google’dan cilt hastalıklarına yapay zeka çözümü!

Yapay zeka (AI), göğüs kanseri taramasını güzelleştirmekten tüberkülozu verimli formda tespit etmeye kadar klinisyenlere yardımcı oluyor. Google, yapay zekadaki bu ilerlemeleri akıllı telefon kameraları üzere teknolojilerle birleştiriyor. Şirket, uygulamanın isminin Derm Assist olduğunu açıkladı.

Teknoloji devi, cilt, saç ve tırnaklarla ilgili meseleleri anlamımıza yardımcı olacak bir teknolojiyi açıkladı. Şirket, yapay zeka dayanaklı bir dermatoloji yardım aracının ön izlemesini paylaştı. Araç, BT (bilgisayarlı tomografi) taramalarında diyabetik göz hastalığını yahut akciğer kanserini tespit eden birebir tekniklerin birçoklarını kullanıyor. Telefonunuzun kamerasıyla kolunuzda sizi rahatsız eden bir kızarıklık üzere dermatolojik sıkıntıları tanımlayabileceksiniz.

Yapay zeka takviyeli dermatoloji aracı nasıl çalışıyor?

Şirket, “Her yıl cilt, tırnak ve saç meseleleriyle ilgili neredeyse on milyar Google araması görüyoruz.” dedi. Dünya çapında iki milyar insan dermatolojik problemlerden muzdarip. Lakin global bir uzman eksikliği var. Birden fazla kişinin birinci adımı bir Google arama çubuğuna gitmekken, cildinizde gördüklerinizi sadece sözlerle açıklamak aslında güç.

google dan cilt hastaliklarina yapay zeka cozumu4

Google’ın yeni yapay zeka aracı Derm Assist. (Fotoğraf: Google)

Google, yapay zeka dayanaklı dermatoloji yardım aracını, cilt meselelerini anlamayı kolaylaştırmak için bu yılın sonlarında başlatmayı umuyor. Araç, web tabanlı bir uygulama. Aracı başlattıktan sonra kullanıcılar, cilt, saç yahut tırnak problemlerini üç farklı açıdan fotoğrafını çekecek. Ardından çeşitli sorular kullanıcılara sorulacak. Örneğin, cilt tipiniz, sorunu ne kadar müddettir yaşadığınız üzere. Yapay zeka modeli bu bilgileri tahlil ederek size araştırabileceğiniz mümkün eşleşme şartlarının listesini vermeye çalışacak.

Modeli, herkes için doğrulanabilir olması için çeşitli kimlikler üzerinde denediler. Buna nazaran, yaş, cinsiyet, ırk ve cilt tipleri üzere faktörleri hesaba kattılar. Araştırmacılar bu doğrultuda, yaklaşık 65 bin imgeyi inceledi. Ayrıyeten teşhis edilmiş cilt durumlarına ilişkin hadise bilgilerini, milyonlarca cilt sorunu manzarasını ve binlerce sağlıklı cilt örneğini kapsayan kimliksiz dataları de tahlil ettiler.

google dan cilt hastaliklarina yapay zeka cozumu5

Google’ın web tabanlı uygulaması Derm Assist. (Fotoğraf: Google)

Google, yapay zeka modelinin klinik doğrulamayı muvaffakiyetle geçtiğini açıkladı. Araç, AB’de 1. sınıf tıbbi aygıt olarak CE işareti aldı.

Araç, her bir eşleşme şartı için dermatologların incelediği bilgileri ve yaygın olarak sorulan soruların karşılıklarını, web’deki misal eşleşen görsellerle birlikte gösteriyor. Tüm bunların yanı sıra aracın bir teşhis sağlaması yahut tıbbi tavsiyenin yerini tutması gaye değil. Zira birçok durumda klinisyen incelemesi, yüz yüze muayene yahut biyopsi üzere ek testler gerekiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın