Google, yeni bir sıhhat algoritmasını tanıttı

Google, yeni bir sıhhat algoritmasını tanıttı
Okunuyor Google, yeni bir sıhhat algoritmasını tanıttı

Google, tüberküloz (verem) hastalığıyla uğraş kapsamında bir yapay zekaya (AI) dayalı tarama geliştirdi. Dünya çapında en değerli vefat nedenlerinden biri olan tüberküloz (TB) için taramayı güzelleştirmeyi amaçlıyor.

Bilhassa düşük ve orta gelirli ülkeleri etkileyen verem, yılda 10 milyon insanı enfekte ediyor. Veremi erken teşhis etmek ise hayli güç. Zira semptomları yaygın teneffüs yolu hastalıklarını taklit edebilir. Uygun maliyetli tarama, bilhassa göğüs röntgeni, tarama sürecini güzelleştirmenin bir yolu. Fakat, uzmanlar sonuçları yorumlamak için her vakit müsait değil. Bu nedenle Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) son vakitlerde tarama ve triyaj için bilgisayar takviyeli tespit (CAD) kullanımını önerdi.

Google, veremle uğraşa katkı sunuyor

Google araştırmacıları, yapay zeka tabanlı bir araç geliştirdi. Bu araç, hastalığı erken yakalamaya ve ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalara yardımcı olacak. Şirket, akciğer veremini tespit etmek için derin öğrenme sistemini kullandıklarını açıkladı.

yapay zeka ile tuberkuloz taramasi1

Google, DSÖ’nün tüberkülozla gayret çalışmalarına katkı veriyor.

Derin öğrenme sisteminin, göğüs röntgenine dayanarak etkin vereme sahip olma mümkünlüğü yüksek hastaları gerçek bir formda tanımlamak için kullanılabileceğini buldular. Bu tarama aracı, daha değerli bir tarama testinden evvel kullanılıyor. Tesirli AI takviyeli tarama, tespit edilen olumlu verem olayı başına yüzde 80’e kadar tasarruf sağladı.

AI tabanlı araç, 14 radyoloğa emsal yanlış negatif ve yanlış olumlu saptama oranları gösterdi. Böylelikle, faal pulmoner verem olaylarını yanlışsız halde tespit etti. Bu doğruluk oranı, HIV olumlu ya da verem geliştirme riski daha yüksek olan popülasyonlarda bile korundu. Araştırmacılar, modelin farklı ırk ve etnik kökenlerde gerçek çalıştığını görmek için dokuz ülkeden kimliksiz bilgileri kullandı. Takım, beş ülkedeki olaylarda test etti.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün “Tüberkülozun Sonu Stratejisi“, önümüzdeki on yılda tüberküloz oranını azaltmak için yürütülmekte olan global gayretleri ortaya koymaktadır. Toplumlarda yaygın olarak kalabilen verem, muhakkak bir vakitte görece az bireyde bulunsa da erken taramalar yaygınlığını azaltmak için kritik değere sahip.

Google, DSÖ’nün uğraşlarına katkıda bulunmaya devam edeceklerini belirtti. Son olarak şirket, “Bu yılın ilerleyen günlerinde, bu çalışmayı ortaklarımızla geliştireceğiz. Hindistan’daki Apollo Hastaneleri ve Zambiya’daki Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma Merkezi (CIDRZ) ile iki başka araştırma çalışmasıyla genişletmeyi planlıyoruz.” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın