Google Cloud VPS’e PuTTy ve WinSCP ile Root Erişimi

 Google Cloud VPS’e PuTTy ve WinSCP ile Root Erişimi
Okunuyor Google Cloud VPS’e PuTTy ve WinSCP ile Root Erişimi

WordPress eklenti ve temaları, sunucu kurulumu ve çeşitli konularda yaşadığım sorunları hem kendim kolayca çözmek hem de aynı sorunları yaşayan başkaları da rehber olarak kullanabilsin diye burada paylaşıyorum. Uzman değilim. Bu yöntemlerden daha kolay belki başka yollar da olabilir ancak en kolay yol hangisiyse onu kullanmayı yeğliyorum. Umarım faydasını görürsünüz.

Bu yazıda neler bulacaksınız?

Google Cloud Engine PuTTy WinSCP Root login

Google Cloud Compute Engine VPS Örneğine PuTTy ve WinSCP ile Root Olarak Bağlantı Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere, Google 300$ değerinde 12 ay boyunca kullanıma uygun hediye, deneme kredi veriyor. Ben genellikle Linux VPS olarak, WordPress sitelerime kullanıyorum ve panelsiz sunucu kurulumu yaptığımdan dolayı sık sık PuTTy ssh istemcisini ve WinSCP programını kullanıyorum. PuTTy ile giriş yaptıktan sonra root erişimi almak kolay ancak WinSCP FTP programı ile dosya düzenlemek için root erişimi almak genellikle biraz karmaşık oluyor. Bu karmaşayı gidermek için Google Compute Engine üzerinde bulunan sanal makineme doğrudan root olarak bağlanmak istiyorum.

PuTTygen ile Public ve Private Key Oluşturma

Daha önce PuTTygen ile SSH Key Oluşturma ve PuTTy’de Kullanımı başlıklı yazıda Public ve Private Key oluşturmayı yazmıştım ama şimdi durum biraz daha farklı. Root olarak giriş yapmak için çok küçük bir farkla key oluşturuyoruz.

Öncelikle https://www.puttygen.com/download-putty adresinden size uygun PuTTygen’i indirmelisiniz. Programı çalıştırdıktan sonra Generate butonuna basıp faremizi Key çerçevesi üzerinde, yukarıdaki mavi bar sona gelene kadar hareket ettiriyoruz. Tamamlandıktan sonra Key fingerprint altındaki Key comment satırında rsa-key-20190831 gibi başlayan alanı değiştirip, root yazıyoruz.

Sonraki iki satır ise şifre alanı. Dilerseniz bu iki satıra giriş için size özel bir şifre yazabilirsiniz. Ben burada boş geçiyorum.

PuTTygen root key

Key tamamsa, Save public key ve Save private key butonlarına basarak, dosyalara istediğimiz isimleri verip kaydedelim. Eğer bir şifre belirlemediyseniz, Save private key alanına tıkladığınızda uyarı verecektir, Evet butonuna basıp devam edebilirsiniz. Public key uzantısız şekilde kaydolurken, Private key -vps örneği oluştururken işimize yarayacak- .ppk uzantılı olarak kaydolacak. Aşağıdaki gibi.

Örnek public ve private key

İkinci adıma geçiyoruz.

Google Compute Engine Üzerinde Root Erişimine Uygun VPS Açma

Google Cloud Platform Ücretsiz Katmanı, 12 aylık ücretsiz denemede 300 ABD doları değerinde kredi veriyor. Henüz kaydolmadıysanız https://cloud.google.com/free?hl=tr bağlantısını takip ederek kaydolabilirsiniz. Doğrulama için, içerisinde 1-2 dolar tutarında bakiye bulunan, online ödemelere açık bir kredi kartı veya sanal karta ihtiyacınız olacak.

Bu adımı tamamlayıp bir proje oluşturduysanız soldaki açılır menüden Compute Engine sekmesine gidiyor ve sayfanın üst bölümündeki Örnek Oluştur’a tıklıyoruz.

GCE VPS örneği

Buradan sanal makine örneğinizin ismi, bölgesi ve makine konfigürasyonu ve işletim sistemini seçtikten sonra Yönetim, güvenlik, diskler, ağ iletişimi, tek kiracılı alanına tıklayıp genişletiyoruz. Ardından ikinci sıradaki Güvenlik sekmesine gelip SSH Anahtarları alanındaki boşluğa, bir önceki adımda elde ettiğimiz Private Key’i görseldeki gibi koplayıp yapıştırıyoruz.

VPS oluştururken ssh key girme

Diğer ayarlarınız tamamsa, oluştur butonuna basarak sanal makinemizi oluşturalım. Bir sonraki ayar sunucumuzu root erişimine hazır hale getirme.

Centos 7 sshd_config Dosyasında Root Erişimini Aktif Etme

Kurulum tamamlandıktan sonra sanal makine örnekleri sayfasında vps sunucumuzu görüyoruz. Bağlantı oluştur sütununun altından SSH butonuna basarak https://ssh.cloud.google.com/ adresiyle başlayan pencerenin açılmasını bekleyelim.

İlk komutumuz root erişimi almak için:

sudo su –

Örnek çıktı:

Last login: Sat Aug 31 14:54:02 UTC 2019 on pts/0

Centos 7 üzerinden anlatım yapıyorum ve bu örnekte nano metin editörü yüklü gelmiyor.

Nano editörünü yüklemek için:

yum install nano -y

Şimdi SSH konfigürasyon dosyasına gidiyoruz.

nano /etc/ssh/sshd_config

Burada, PermitRootLogin no yazan yeri yes olarak değiştiriyoruz. Tamamsa, CTRL + X tuş kombinasyonu ile kaydediyor, çıkan soru için Y yazıp, Enter ve yeniden Enter’a basıp çıkıyoruz.

Ayrıca, isterseniz buradan SSH portu değiştirme işlemi de yapabilirsiniz.

GCE Centos 7 Root login enable

Son olarak SSH servisini yeniden başlatalım.

service sshd restart

Artık PuTTy ve/veya WinSCP ile Google VPS sunucumuza root olarak girmeye hazırız.

Google VPS’e Bağlanmak için PuTTy ve WinSCP Ayarları

PuTTy SSH terminalini açıyoruz. Henüz indirmediyseniz takip eden bağlantıdan son sürümü indirebilirsiniz. https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/latest.html

  • Host Name (or IP address) alanını [email protected] şeklinde dolduralım. IP adresimiz, Compute Engine > Sanal Makine Örnekleri sayfasında gördüğümüz sunucunun Harici IP adresidir.
  • Saved Sessions bölümünden bu bağlantıya bir isim vererek kaydedebilirsiniz.
  • Şimdi Connection > SSH > Auth yolunu izleyerek Private key file for authentication: satırında PuTTygen ile Public ve Private Key Oluşturma bölümünde oluşturduğumuz .ppk uzantılı dosyası seçiyoruz.
PuTTy Private key tanımlama

Bu da tamamsa, sol menünün en üstündeki Session sekmesine giderek Save butonuyla kaydiyoruz ve bağlanmak için Open butonuna basıyoruz.

İlk bağlantı kurduğumuzda PuTTy Security Alert uyarısı göreceğiz, Evet deyip devam edelim.

PuTTy güvenlik uyarısı

Artık her şey tamam. Google Cloud Platform üzerinde oluşturduğumuz VPS örneğimize root olarak erişim sağladık.

GCE PuTTy root

WinSCP ile root olarak bağlanmak için Araçlar > Bağlantıları Al yolunu izleyerek bu ayarları içe aktarabilirsiniz.

GCE VPS WinSCP root erişimi

Bu şekilde sorunsuz bağlantı kurulabildiğinden detaya girmiyorum, sorun yaşayan arkadaşlar yorum alanı veya iletişim sayfası üzerinden sorularını yöneltebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın