Gelecek Hafta Altın İçin Bu Tarihler ve Gelişmeler Önemli!

Gelecek Hafta Altın İçin Bu Tarihler ve Gelişmeler Önemli!
Okunuyor Gelecek Hafta Altın İçin Bu Tarihler ve Gelişmeler Önemli!

bl17ndssaStates GoldGB84M55TC1BL17GOLD2jpg

Altın, haftaya ağır düşüş baskısı altında başladı ve Çarşamba günü geç saatlerde 1.895 dolarda iki haftadan fazla bir müddetin en düşük düzeyine geriledi. Haftanın ikinci yarısında 1.950 dolara hakikat toparlanmanın akabinde, sarı metal çekişini kaybetti ve haftalık bazda %2’den fazla düşüşle sonuçlandı. Önümüzdeki hafta sarı metali hangi kıymetli bilgiler ve gelişmeler bekliyor ve altın teknik görünümü ile his anketi nereye işaret ediyor?

Geçen hafta piyasalarda altını etkileyen gelişmeler

Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere, Rusya-Ukrayna ihtilafına diplomatik bir tahlil bulunmasına yönelik artan umutlar, hafta başında risk akışlarının finansal piyasalara hakim olmasına müsaade verdi ve altının talep bulmasını zorlaştırdı. Ukraynalı müzakereci ve cumhurbaşkanlığı danışmanı Mykhailo Podolyak Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın yapan bir biçimde konuştuğunu ve birkaç gün içinde kimi sonuçlara ulaşabileceklerini söyledi. Benzeri formda, Rus delege Leonid Slutsky, müzakerelerin son cinsinde kıymetli ilerleme kaydedildiğini kaydetti.

Salı günü ABD’den gelen datalar, Üretici Fiyat Endeksi’nin (ÜFE) yıllık bazda %10’da değişmeden kaldığını ve artan ABD Hazine tahvil faizlerinin altının düşüşünü sürdürmesine neden olduğunu gösterdi. Bu ortada, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy’nin danışmanının en erken birkaç hafta içinde yahut en geç Mayıs ayında Rusya ile bir barış muahedesine varmayı beklediklerini söylemesinin akabinde piyasa havası optimistliğini korudu.

ABD Merkez Bankası, iki günlük siyaset toplantısının akabinde Çarşamba günü siyaset faizini 25 baz puan (bps) artırdığını duyurdu. Gözden geçirilmiş Öngörü Özeti, siyaset yapıcıların yıl sonuna kadar altı faiz artırımı daha beklediklerini ortaya koydu. Fed’in şahin faiz görünümüne birinci piyasa yansısı, 10 yıllık ABD Hazine tahvil faizini %2,23 ile Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek düzeyine çıkardı ve altını 1.900 doların altına çekilmeye zorladı. FOMC Lideri Jerome Powell’ın basın toplantısı sırasında faizler gerilemeye başladı ve dolar irtifa kaybederek altında bir toparlanmayı tetikledi.

altin6 y7EE cover

Jerome Powell, artan belirsizliğe karşın yılın ikinci yarısında enflasyonun düşmesini beklediklerini kaydetti. Lider kendinden emin bir tutum takındı ve piyasalara ekonomik faaliyete ziyan vermeden enflasyonla uğraş edeceklerine dair garanti verdi. Powell, “Yüksek enflasyonun yerleşmesine müsaade vermeme konusunda güçlü bir formda kararlıyız. Düzgün haber şu ki, iktisat ve işgücü piyasası hayli güçlü, faiz oranı artışlarını kaldırabilir” dedi.

Perşembe günü risk hassaslığında görülen olumsuz değişim, altının toparlanmasını sürdürmesine yardımcı oldu. Rusya ve Ukrayna’dan yetkililer, bir barış muahedesine yaklaştıklarını tez eden haberleri reddetti. Günün ilerleyen saatlerinde Reuters, Ukrayna ve Rusya’nın durumları ortasında hala çok büyük bir boşluk olduğunu bildirdi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Rusya kimyasal silah saldırısını düşünüyor olabilir’ dedi.

Hafta sonu öncesinde yatırımcıların temkinli davranmasıyla altın Cuma günü nispeten dar bir aralıkta dalgalandı.

Gelecek haftanın gündeminde altın için değerli olan neler var?

Şubat Güçlü Tüketim Malları Siparişleri ve Perşembe günü Markit İmalat PMI, ABD’den gelecek tek üst seviye data olacak. Bu nedenle, piyasa iştirakçileri Rusya-Ukrayna krizini çevreleyen manşetlere odaklanmaya devam edecekler. Piyasa analisti Eren Sengezer, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altının risk ruh halindeki değişikliklere yansısı, Şubat ayının sonundan bu yana epey açık. Önümüzdeki haftanın gelişmelerinin çatışmanın daha da tırmanacağına işaret etmesi durumunda, altın güç toplayabilir ve bu haftanın kayıplarını silmeye başlayabilir.

167767860 56a1a7ae3df78cf7726cb5bb

Öte yandan analist, piyasalar ateşkes konusunda umutlu olmaya devam ederse, bedelli metalin yine satış baskısı altına girebileceğini hatırlatıyor. Analiste nazaran, önümüzdeki hafta jeopolitik cephede neler olacağına dair net bir tabloya sahip olup olmayacağımızı söylemek sıkıntı, fakat uzayan Rusya-Ukrayna çatışması yatırımcıları riske hassas varlıklardan uzak durmaya zorlayabilir.

Kremlin’den bir sözcü Cuma günü yaptığı açıklamada, “Ukrayna barış görüşmelerine giden Rus heyeti, şimdiden çok daha süratli çalışmaya hazır olduğunu söz etti. Ukrayna heyeti, müzakereleri hızlandırmak için emsal bir hazırlık göstermedi, lakin bu müzakereler devam ediyor” dedi.

TAblo 9

Altın teknik görünümü ve altın his anketi

Piyasa analisti Eren Sengezer, altın fiyatının, Şubat ayının başından itibaren yükselen trend çizgisinin altında kırıldığını ve son üç günü 20 günlük SMA’nın altında kapatarak teknik görünümde ayı trendine işaret ettiğini belirtiyor. Ek olarak analiste nazaran, günlük grafikteki İzafi Güç Endeksi (RSI) göstergesi bir aydan uzun bir müddettir birinci sefer 50’nin altına düşerek satıcıların altının hareketine hakim olmaya başladığını gösteriyor. Analist, şu düzeylere dikkat çekiyor:

Aşağı istikamette, 1.920 dolar birinci dayanak olarak hizalanıyor. Bu düzeyin altında bir günlük kapanışla, altının düşüşü 1.880 dolara uzatmadan evvel 1.890 dolar/1.900 dolar alanını test etmesi beklenen. Alıcıların altını 1.950 doların üzerine çıkarmayı başarması durumunda sonraki dirençler 1.975 dolar ve 1.990 dolar düzeylerinde görülebilir.

Grafsk 1 3

Kısa vadeli teknik görünümdeki ayı eğilimine karşın uzmanlara nazaran, FXStreet İddia Anketi, sarı metalin önümüzdeki hafta 1.950 dolara hakikat toparlanacağını gösteriyor. Bir aylık görünüm, ortalama 1.987 dolar amaçla ezici bir biçimde boğa eğilimine işaret ediyor.

Grafsk 2

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın