Gazze’de tablo ağırlaşıyor: Can kaybı 197’ye yükseldi

Gazze’de tablo ağırlaşıyor: Can kaybı 197’ye yükseldi
Okunuyor Gazze’de tablo ağırlaşıyor: Can kaybı 197’ye yükseldi

O3SmVlzhWECsPiR1UdC0Cw

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği ataklarda hayatını kaybedenlerin sayısı 58’i çocuk, 34’ü bayan olmak üzere 197’ye çıktı.

İsrail’in 10 Mayıs’tan bu yana hava ve karadan vurmaya devam ettiği Gazze Şeridi’nde tablo giderek ağırlaşıyor.

Dünyadan gelen yansılara karşın İsrail, Gazze’ye yönelik akınlarına devam ediyor.

Gazze’deki Sıhhat Bakan Yardımcısı Yusuf Ebu Riş, basına yaptığı açıklamada, İsrail akınlarında hayatını kaybedenlerin sayısına ait bilgi verdi.

DbbKFXxOH0qxg 39pvw2ZQ

Son hücumlarla Gazze’de 58’i çocuk, 34’ü bayan olmak üzere 197 Filistinlinin hayatını kaybettiğini söz eden Riş, yaralı sayısının da 1235’e çıktığını kaydetti.

“EN AĞIR SİLAHLARLA SALDIRDILAR”

İsrail’in bu sabah düzenlediği hava hücumlarının “çok şiddetli” olduğunu belirten Riş, “Dünyaya gözünü yeni açmış bebeklerin üstüne en ağır silahlarla saldırdılar. Küçücük vücutlar paramparça oldu” dedi.

İsrail’in günahsız sivillere yönelik akınlarını “acımasızca” sürdürdüğünü vurgulayan Riş, akınlarda iki tabibin da hayatını kaybettiğini söyledi.

HASTANEYE GİDEN YOLLAR GAYE ALINDI

Riş, “İsrail savaş uçakları, sıhhat merkezlerini, ambulansları, yetimhaneleri, ibadet alanlarını ve yaralıların tedavisini engellemek maksadıyla hastane yollarını amaç aldı.” dedi.

Gazzeli yetkili, İsrail’in bununla da yetinmeyip sivil yerleşim alanlarını, toprakları, altyapıyı, basın ofislerini ve hükümet binalarını da maksat aldığını lisana getirdi.

40 BİN KİŞİ GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALDI

Sıhhat Bakan Yardımcısı Riş, İsrail’in 10 Mayıs’tan bu yana devam eden atakları nedeniyle meskenleri yıkılan ya da bombardıman tehlikesi altında bulunan 40 bin kişinin Gazze’nin daha inançlı bölgelerine göç etmek zorunda kaldığını aktardı.

Taarruzlar nedeniyle sıhhat altyapısının büyük bir felaketle karşı karşıya olduğunu söyleyen Riş, memleketler arası topluma, İsrail’in savunmasız sivillere yönelik taarruzlarının ivedilikle durdurulması ve hayatın bütün alanlarını etkileyen haksız ablukanın son bulması için harekete geçmeleri davetinde bulundu.

Son olarak, İsrail’in Gazze’ye yönelik abluka ve atakları nedeniyle sıhhat altyapısının önemli ziyan gördüğünü ve ivedilikle tıbbi gereç yardımının yapılması gerektiğini belirten Riş, isim vermeden, bu istikamette kendileriyle temas kuran ülkelere teşekkür etti.

Gazze’deki Filistin Sıhhat Bakanlığı Arap ve Türk Bağlantıları Sorumlusu Enver Ataullah, gece yarısından itibaren düzenlenen ataklar nedeniyle büyük yıkımın oluştuğu Gazze’de morglarda yer kalmadığını açıklamıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın