• Ana Sayfa
  • Genel
  • Gazze’de ofisleri bombalanan gazeteciler, İsrail’in basına savaş açtığını söyledi

Gazze’de ofisleri bombalanan gazeteciler, İsrail’in basına savaş açtığını söyledi

Gazze’de ofisleri bombalanan gazeteciler, İsrail’in basına savaş açtığını söyledi
Okunuyor Gazze’de ofisleri bombalanan gazeteciler, İsrail’in basına savaş açtığını söyledi

r12y860zmUKonNrFr9Qpcg

İsrail ordusunun, dün Gazze Şeridi’nde içinde ABD merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ile Katar merkezli Al Jazeera televizyon kanalının ofislerinin olduğu binanın vurulacağı ihtarında bulunmasından bir müddet sonra savaş uçakları yüksek katlı binayı yerle bir etti.

Al Jazeera’nın Gazze Muhabiri Vail ed-Dahduh, İsrail ordusunun bina sakinlerine bir saatlik mühlet tanıdığını söylemişti. Ayrıyeten Al Jazeera televizyonu yaptığı yayında kelam konusu bina sahibi ile İsrail istihbaratından bir subayın telefon görüşmesini ekranlara yansıtmıştı.

Tabip muayenehaneleri, avukatlık ofisleri ve konutların da bulunduğu binada Gazze’deki birçok bölgeye internet hizmeti sağlayan kuleler de yer alıyordu.

Gazze’de ofisleri bulunan medya kuruluşlarının muhabirleri ve temsilcileri, binaya yönelik akına ait açıklama yaptı.

ktmt4Xd9uk2m3VVF2aZ 8A

“GAZETECİLERE AÇIK BİR TEHDİT”

Al Jazeera’nın Gazze muhabirlerinden Hişam Zakkut, basın ofislerinin bulunduğu binanın bombalanmasının Filistinli gazetecilere bir tehdit iletisi içerdiğini lisana getirdi.

Zakkut, “Ofisimizin bulunduğu binayı ve basın ofislerinin bulunduğu öbür binaları amaç almak, İsrail ordusundan Filistinli gazetecilere net bir bildiri ve açık bir tehdittir.” dedi.

Gazze’deki bombalanma imgesinin tüm dünyaya nakledilmesinin İsrail’i güç durumda bıraktığını aktaran Zakkut, bombardımana karşın Gazze’de, Filistin topraklarında ve İsrail’de olup biten gerçekleri ortaya çıkarmaya devam edeceklerini vurguladı.

Zakkut, İsrail istihbaratının, ekipmanları binadan çıkarmak için kendilerine kâfi vakit vermeyi reddettiğini söyleyerek, şunları aktardı:

“Binayı tahliye etmemiz için ikaz yapıldığında, kimi arkadaşlarımız canlı yayına bağlı halde binayı terk etmek zorunda kaldı. Ekipmanlarımızı dahi alamadık. Lakin buna karşın olayları veriyoruz ve gerçeği anlatmamıza mani olamayacaklar, devam edeceğiz.”

p5 EwrspI0O7hD2Sp7OI4A

“HERKES AMAÇ ALINMADAN EVVEL BİNADAN AYRILMAK İÇİN KOŞUYORDU”

AP muhabiri Faris el-Gul da İsrail’in “coğrafi koordinatlar” hakkındaki bilgisine karşın ajansın ofisinin bulunduğu binayı maksat almasına şaşırdığını tabir etti.

Binanın gaye alınacağı bilgisinin geldiği ve tahliyenin başladığı birinci dakikanın şok edici ve dehşet verici olduğunu söyleyen Gul, “Herkes amaç alınmadan evvel binadan ayrılmak için çığlık atıyor ve koşuyordu.” diye konuştu.

Gul, İsrail’in binanın boşaltması için verdiği mühletin, medya çalışanlarına ferdî araç ve gereçlerini ve dokümanları kurtarmalarına imkan vermediğini aktararak, “Zaman çok kısıtlıydı. Telaşlı ve huzursuz haldeydik. O anda kurtarılması gereken en kıymetli şeyler dışında her şeyden vazgeçtik.” sözlerini kullandı.

Binanın vurulacağını duyunca Gazze Şeridi’nin dışında yaşayan eşi, kızı ve dostlarından gelen armağan ve kimi anıları kurtarmanın aklına geldiğini söyleyen Gul fakat onları da kurtaramadığını lisana getirdi.

blank

İSRAİL GAZZE’NİN SESİNİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYOR

El-Meyadin Medya Şirketi Müdürü Mervan el-Gul da lokal ve milletlerarası medya kuruluşlarını gaye almak suretiyle İsrail’in “terörizm” siyasetini uyguladığını belirterek, “İsrail, basın mensuplarına savaş açtı.” dedi.

Şirketinin, foto muhabirliği ve habercilik alanında medya hizmetleri verdiğini aktaran Gul, binanın tamamının sivil konut, medya ve sendika ofislerini içerdiğini ve rastgele bir askeri hedefle kullanılmadığına dikkati çekti.

İsrail’in bu biçimde “Gazze Şeridi’nin ses ve imgesini engellemeye” çalıştığını vurgulayan Gul, çatışmalar sırasında gazetecilerin korunmasını sağlayan memleketler arası norm ve kanunları ihlal eden İsrail siyasetini herkesin reddetmesi gerektiğini kaydetti.

Birinci belirlemelere nazaran kendi ziyanlarının 20 bin dolar civarında olduğunu söyleyen Gul, İsrail’in basın kuruluşlarına tahliye için verdiği mühletin kısa olduğunu ve kıymetli ekipman ve aygıtları tahliye etmelerine müsaade verilmediğini belirtti.

Gul, “İsrail amacına ve terörüne” karşın şirketinin hizmetlerini sunmaya devam edeceğini söyledi.

“GAZZE’DEKİ TÜM MEDYA ARAÇLARI AMAÇ HALİNE GELDİ”

Özel medya kuruluşu Esirler Radyosu Müdürü Rabah Merzuk da binanın vurulmasının kabahat aksiyonu olduğunu belirtti.

Radyonun Filistin halkının acılarını ve beklentilerini, İsrail’in bilhassa Filistinli tutuklulara karşı ihlallerini yansıttığını aktaran Merzuk, “İsrail’in, ihlallerini dünyaya duyuran ve Filistinlilerin gerçeğini yansıtan sesleri susturma siyaseti olduğu açık.” diye konuştu.

Merzuk, “Gazze’deki yerli, yabancı, memleketler arası tüm medya organları amaç haline geldi. Bugün Filistin halkının yanında duran herkes gayeye dönüştü.” tabirlerini kullandı.

Radyonun toparlanacağını ve yakında yine yayına başlayacağını aktaran Merzuk, şunları kaydetti:

“Basın mensuplarına yönelik ihlalleri belgeleyen tüm kurumlara İsrail’in bilhassa Filistinli habercileri kasıtlı olarak maksat aldığını vurguluyoruz.”

GAZZE’DE MEDYA BİNASININ VURULMA ANI

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın