Fundstrat Kripto Para İncelemesi ve Analizi

 Fundstrat Kripto Para İncelemesi ve Analizi
Okunuyor Fundstrat Kripto Para İncelemesi ve Analizi

New York merkezli Fundstrat isimli butik bir yatırım stratejisi firması küçük bir grup kurumsal yatırımcı ile kripto (şifre) paralar hakkında bir araştırma yapmış. İlginç sonuçlar var. Kısaca sonuçlara bir bakalım. İşte yeni bilgiseli!

Fundstrat araştırma sonuçları

Fundstrat 16 ülkede müşterileri olan bir firma. Söz konusu müşteriler arasında emeklilik fonları, özel bankalar, büyük zenginler, hedge fonlar vb. bulunuyor. Fundstrat bu müşterilerin tüm dünyada yönetilen paranın yüzde 70’ini temsil ettiğini düşünüyor. Araştırma tarihi: 23 Nisan

Gelelim sonuçlara. Muhtemelen milyarlarca dolar yöneten kurumsal yatırımcıların bazı cevapları:

Soru 2: Kriz olursa şifre paralar yükselir mi?

Evet %65

Soru 3: Bitcoin dibi gördü mü?

Evet %82 (Tom Lee bu cevabı ‘şifre paralara büyük para akacak’ şeklinde yorumladıklarını söylemiş)

Soru 9: #McAfee iddiasını kazanacak mı? (#Bitcoin 2020 sonu 1 milyon doları görecek mi?)

Evet %40!

Sonuçlara göre:

  • Kurumsal yatırımcı şifre para alıyor çünkü BTC dip yaptı diye düşünüyor
  • Kriz olursa kurumsal yatırımcılar şifre paralara (da) yönelecek
  • BTC’nin 1 milyon $ olacağına inanan: %40! Ciddi 1 oranda kurumsal yatırımcı şifre paralarda büyük potansiyel görüyor.

Şimdi bu sonuçları bugün yaşanan bazı gelişmelerle birlikte okuyalım.

Bugün ABD 10 Yıllık bono faizi %3’ü test etti. Yine bugün ABD Borsası 500 puan civarında ciddi bir düşüş daha yaşadı. Ama başta BTC şifre paraların çoğunda yükseliş görüldü. Yani kurumsal yatırımcıların beklentilerine paralel olarak konvansiyonel piyasaların yaşadığı sorunlar şifre paralara olumsuz değil olumlu şekilde yansıdı. Üstelik ABD borsasında kayıpların başını teknoloji hisseleri çekiyor.

Bu sene ABD merkez bankasının piyasadan 450 milyar dolar çekeceğini ve en az 2-3 faiz artırımı yapacağını daha önceden görmüştük. Bu olayların tüm dünyada şirketlerin nakit akışlarını zora sokacağını ve öncelikle ABD borsasını vuracağını da paylaşmıştım. ABD’nin piyasadan dolar çekmesi ve faizlerin artacak olması şimdiden uluslararası faizleri çıldırttı. Dünya’da 370 trilyon dolarlık kredi türev vb. aracın gösterge faizi LIBOR son 2 yılda %0.3’ten %2.36’ya fırladı! Yani 100’lerce trilyon dolarlık piyasalarda fonlama maliyeti 7 kat arttı!

Libor US

Bunların üzerine Trump’ın vergi indirimleri ve yatırımlarla ile ABD’ye 2 trilyon dolar daha bütçe açığı bindireceğini eklediğimizde pek de uzak olmayan bir gelecekte küresel bir finans krizi görebiliriz. Kurumsal yatırımcılar bu durumda şifre paralara da yöneleceklerini söylemiş.

Daha önce devlet ve şirketlerin küresel krize altın, gümüş ve şifre paralarla hazırlandığını paylaşmıştım. Geçen hafta Türkiye’nin de altın alımlarını arttırarak ve altınlarının ciddi kısmını yurda getirerek bu hazırlıklara katıldığını gördük: https://www.zerohedge.com/news/2018-04-20/turkey-will-repatriate-all-gold-us-attempt-ditch-dollar

Görünüşe göre küresel kurumsal yatırımcıların da ciddi bir oranı krize hazırlanıyor ve şifre paralara bu konuda önemli bir rol biçiyor. Hepimiz hazırlıklarımızı yapmalıyız. Yaklaşan küresel kriz hakkında daha fazla bilgi için kitaplarım: ‘2020 Yeni Ekonomi’ ve ‘Büyük Finansal Tufan’.

Yine 29 Nisan’da tüm gün süren seminerlerimizden 1 tane daha İstanbul’da gerçekleştiriyoruz. Sağlık sebepleri ile bu yıl İstanbul dışı seminer zor. 29 Nisan İstanbul semineri katılım koşullarını öğrenmek ve rezervasyon için: [email protected]’a mail atabilirsiniz

Araştırmayı paylaşan @uzmancoin i tebrik ediyorum. Bilgiseli’ni takip ettiğiniz ve kıymetli yorum ve katkılarınız için de çok teşekkür ediyorum.

Yazan: @erkanozz

Kaynak tweet: 21:30 – 24 Nis 2018

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın