Formula 1’de Max Verstappen ikinci zaferini elde etti!

Formula 1’de Max Verstappen ikinci zaferini elde etti!
Okunuyor Formula 1’de Max Verstappen ikinci zaferini elde etti!

monakoda zafer max verstappenin 1621783487314

Formula 1’de heyecan Monako Grand Prix’si ile devam etti. Ferrari’nin Monakolu pilotu Charles Leclerc dünkü sıralama tiplerinde ortaya koyduğu performansla konutunda pole durumunu elde etmiş fakat sıralama cinslerinin son saniyelerinde kaza yapmıştı. Ferrari, bugünkü yarış öncesi Leclerc’in aracının sol tahrik milinde start saatine kadar düzeltilmesi imkansız olan bir sorun nedeniyle Monakolu pilotun yarışamayacağını açıkladı. Bunun üzerine sıralama tiplerinde ikinciliği elde eden Red Bull pilotu Max Verstappen büyük bir avantajla yarışa başladı. Verstappen’in akabinde Mercedes’ten Valtteri Bottas ve Ferrari’den Carlos Sainz start aldı. Start anında Bottas’ın önünü düzgün kapatan Verstappen avantajını korudu. Geçişin zorluğu ile bilinen Monako Grand Prix’inde start anında birinci 10 ortasında bir değişiklik olmadı.

HAMILTON MONAKO’DA GERİDE KALDI

Bu dönem birinci 4 yarışın 3’ünü birinci sırada tamamlayan Mercedes pilotu Lewis Hamilton ise sıralama tiplerinde ortaya koyduğu performansın akabinde Monako’da yarışa 7. konumda başladı. 7 dünya şampiyonluğu bulunan başarılı pilot Monako’da hayal kırıklığı yaşadı ve yarışı 7. sırada bitirdi.

BOTTAS YARIŞ DIŞI KALDI

Yarışın birinci pit stopu Hamilton’dan geldi. Hamilton 30. çeşitte pite gelerek sert lastik taktı. Mercedes, yarışın 31. çeşidinde ise Bottas’ı pite çağırdı. Bottas’ın aracının sağ ön lastiği sıkışınca önemli bir vakit kaybı yaşadı. Mekanikerler uzun mühlet aracın sağ ön lastiğini çıkarabilmek için uğraş verdi lakin başarılı olamadı. Yaşananların akabinde Bottas yarışa devam edemedi ve Mercedes şampiyona için değerli puanlara veda etmiş oldu.

RED BULL PİTLERDE SORUN YAŞAMADI

Red Bull birinci olarak başkan durumdaki Verstappen’i pite çağırdı. Hollandalı pilot, sıkıntısız bir pit stopla şimdi pite girmemiş olan grup arkadaşı Sergio Perez’in akabinde 2. sırada yarışa döndü. Akabinde pite gelen Perez ise Vettel’in önünde yarışa dahil oldu ve 4. sıraya çıktı.
Birinci pit stopların akabinde birinci beşte sıralama Max Verstappen (Red Bull), Carlos Sainz (Ferrari), Lando Norris (McLaren), Sergio Perez (Red Bull), Sebastian Vettel (Aston Martin) formunda oldu. Lewis Hamilton ise yarışı Pierre Gasly’nin akabinde 7. sırada sürdürdü.

PEREZ İLE NORRIS ORTASINDA ÜÇÜNCÜLÜK SAVAŞI

65. çeşitten itibaren Perez ile Norris ortasında üçüncülük için çekişme başladı. Norris’in gerisinde yer alan Perez bu çeşitte farkı 1 saniyenin altına kadar düşürdü ve geçiş için fırsat kollamaya başladı. Fakat Norris, Red Bull ile birinci podyumu için çaba eden Perez’e talih tanımadı. İkili ortasındaki fark son çeşitte neredeyse 1.5 saniye civarındaydı.

EN SÜRATLİ CİNS HAMILTON’DAN

68. tıpta ikinci defa pite gelen Hamilton yumuşak lastik taktı. İngiliz pilot yeni lastiklerin akabinde 1:12.909 ile yarışın en süratli tipini atarak bu puana sahip oldu.

RED BULL HEM PİLOTLARDA HEM DE EKİPLERDE ÖNE GEÇTİ

Monako Grand Prix’inin akabinde Red Bull tepeyi Mercedes’in elinden almış oldu. Max Verstappen pilotlar sıralamasında liderliği Lewis Hamilton’ın elinden alırken, grubu Red Bull da ekipler sıralamasında doruğa yerleşti.

Pilotlar klasmanında 105 puana çıkan Verstappen’i 101 puanla Hamilton takip ediyor. Üçüncü sıradaki Lando Norris’in ise 56 puanı bulunuyor.
Ekipler sıralamasında ise Red Bull 149 puanla birinci sıraya yerleşti. Yalnızca 1 puan geride ise Mercedes yer alıyor. Üçüncü McLaren ise 80 puana sahip.

Monako Grand Prix’inde birinci 10 şu isimlerden oluştu:

1- Max Verstappen (Red Bull)
2- Carlos Sainz (Ferrari)
3- Lando Norris (McLaren)
4- Sergio Perez (Red Bull)
5- Sebastian Vettel (Aston Martin)
6- Pierre Gasly (Alphatauri)
7- Lewis Hamilton (Mercedes)
8- Lance Stroll (Aston Martin)
9- Esteban Ocon (Renault)
10- Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo)

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın