Fitch’ten merkez bankalarına dijital para uyarısı

Fitch’ten merkez bankalarına dijital para uyarısı
Okunuyor Fitch’ten merkez bankalarına dijital para uyarısı

aN 31 MKpUqpcPHGctNBKA

Fitch’ten yapılan açıklamada, merkez bankaları tarafından genel gayeli dijital para üniteleri oluşturulmasının perakende bölümünde, otoriteler tarafından desteklenmiş nakit dışı ödeme seçeneğinin sunulabilmesi açısından kıymetli bir potansiyele sahip olduğu vurgulandı.

Açıklamada, gelişmekte olan ülkelerdeki kimi merkez bankalarının dijital para üniteleri oluşturulması istikametindeki adımlarının esasen bankacılık hizmetlerini nadiren kullanan kesiti finansal sisteme çekmeyi, maliyetlerin azaltılmasını, sürat ve ödeme gücünün artırılmasını hedeflediği kaydedildi.

Merkez bankalarının dijital para ünitelerine sahip olmasını destekleyen savların başında nakit kullanımının giderek azalırken, dijital ödeme sistemlerinin güçlenmesinin geldiği aktarılan açıklamada, dijital para ünitelerinin perakende dalında geniş çaplı kullanımının, ödeme sistemleri hizmetleri sunan sistemler ve merkez bankalarına süreçlerin takip edilebilmesi imkanı tanıyacağı, bunun da mali cürümlerle gayrete katkı sunacağı bildirildi.

Açıklamada, “Eğer merkez bankalarının dijital para üniteleri (CBDCs); nakitten daha düşük bir kullanıcı saklılığı sunar, elektronik cüzdanlarda tutulan ölçüsü sınırlarsa kullanıcılar bunları kullanmaktan uzak durabilir” sözü kullanıldı.

Merkez bankalarının dijital para ünitelerinin olmasının ileride ülkelerin bu para cinslerinde yardım, teşvik paketleri sunulabilmesine imkan tanıyabileceği belirtilen açıklamada, dijital para ünitelerine ait risklerin uygun yönetilememesi durumunda finansal sistemde aksamalar görülebileceği kaydedildi.

Açıklamada, bir öbür riskin, mevduat sahiplerinin bankalardaki mevduatlarını süratli bir halde merkez bankalarının dijital para ünitelerine aktarması mümkünlüğü olduğu bildirildi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın