Fırıncılar Odası’ndan açıklama: Ekmek fiyatlarına artırım gelecek mi?

Fırıncılar Odası’ndan açıklama: Ekmek fiyatlarına artırım gelecek mi?
Okunuyor Fırıncılar Odası’ndan açıklama: Ekmek fiyatlarına artırım gelecek mi?

I1B6mh ICEC hQzQPp1DJw

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Lideri Halil İbrahim Balcı, dünya genelinde hububat fiyatlarında artışa yol açan Rusya-Ukrayna savaşının Türkiye’deki ekmek üretimine tesirine ait değerlendirmede bulundu.

Ekmek fiyatlarının hedeflenen düzeyde devam ettiğini söz eden Balcı, “Şu anda Türkiye genelinde 200 gram ekmek azami 3 liradan satılıyor.

TMO’un ekmek üreticilerine sunduğu un sayesinde ekmek fiyatlarında bir değişiklik öngörmüyoruz. TMO’nun da takviyeleriyle hasat devrine kadar piyasada ekmeklik buğday manasında külfet bulunmuyor.

Rusya-Ukrayna savaşı sürüyor fakat harikulâde bir durum olmadığı sürece ekmek fiyatları bu biçimde devam edecektir” diye konuştu.

TMO’nun fırıncı esnafına un satışlarının hasat devrine kadar devam edeceğini anımsatan Balcı, fırıncılar olarak ekmek fiyatını makul düzeyde tutmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Balcı, ekmek fiyatlarında artış konusunun gündeme getirilmesini gerçek bulmadığını vurgulayarak, “Bunu salgın sürecinde de çok güzel gördük. Ekmeğin siyasete alet edilmesi bölümümüze ziyan veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

“RAMAZANDA DA MEVCUT DÜZEYİNDE KALIR”

Balcı, bu yıl buğday rekoltesinin geçen seneye nazaran yüksek olmasını bekledikleri bilgisini vererek, şunları kaydetti:

“Yılın birinci aylarında gelen yağışlar bu sene hasadın uygun olacağı öngörüsünü oluşturdu. Yaklaşık 60 gün sonra hasat vakti geldiğinde buğday daha bol olacaktır ve bu fiyatlara da yansıyacaktır. Piyasada ‘Ekmeklik buğdayda düşünce var’ fikri son bulacaktır.”

Mahallî idarelerin de fiyat konusunda dikkatli davranması gerektiğini belirten Balcı, bu sürecin esnafı mağdur etmeden yürütülebileceğini lisana getirdi. Balcı, birtakım belediyelerin fırıncı esnafından ekmek alıp vatandaşa sunduğuna dikkati çekti.

Balcı, ramazan ayının yaklaştığını anımsatarak, “Olağanüstü bir gelişme yaşanmadığı takdirde ekmek fiyatları o periyotta de mevcut düzeyinde kalır” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın