Fındıkta külleme hastalığı rekolteyi etkiliyor

Fındıkta külleme hastalığı rekolteyi etkiliyor
Okunuyor Fındıkta külleme hastalığı rekolteyi etkiliyor

pFNq9U8SVE R9tX7tOVodg

Her geçen yıl fındık eserinde rekolte düşüklüğüne yol açan hastalık yüzünden fındık üreticisi son yıllarda sıkıntılar yaşamaya devam ediyor. Fındıkta en kıymetli hastalıklardan olan ve yaklaşık 8 yıldır gayret edilen külleme, beraberinde zararlılar ile birlikte önemli rekolte kaybına yol açabiliyor.

Üreticiler, pandemi periyodunda daha çok girdikleri fındık bahçelerinde bakımlarını yaparak ilaçlamalarını sürdürüyor. Lakin alınan önlemler ve müdahalelere karşın külleme hastalığı her geçen yıl tekrar kendini gösteriyor.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği İdare Konseyi Üyesi Arslan Soydan, şu anda külleme hastalığının tam ortaya çıktığı periyotta olunduğunu belirterek, ilaçlama yapılmayan bölgelerde hastalığın daha üst düzeylerde olduğunu söyledi. Çiftçilere yönelik daima olarak bilgilendirme çalışmalarının yapılığını kaydeden Soydan, “Üreticilerimiz de son yıllarda önemli bir ilaçlama gayreti içindeler ancak bunun yanında ilaçlama yapmayan çiftçilerin bahçelerinde şu an küllemenin daha fazla çıktığını görebiliyoruz. İlaç atanların bahçesinde ise ziyan vermeyecek seviyede ve kimilerinde ise hiç yok” dedi.

“REKOLTEYİ DÜŞÜRÜYOR”

Külleme hastalığı ile artık fındık bahçelerinde erken uğraşın çok daha değerli olduğunu kaydeden Soydan, “Yapmayanların bahçelerinde zati artış olduğunu görüyoruz. Aslında külleme ile yaklaşık 8 yıldır uğraş ediyoruz. İlaç atılmayan bahçelerin aslında fındığı çuvala girene kadar ve çuvalda da iç kısımlarına hasar verdiğini ve çürüttüğünü söyleyebiliriz.

Bu günlerde hastalığın boyutu daha çok ortaya çıkıyor. Külleme hastalığı hem rekolteyi olumsuz etkileyecektir, hem de üreticinin de ekonomik kaybına neden olacaktır, en değerli tarafı da bu. Bu nedenle külleme ile ilgili kesinlikle gayret yapılması gerekiyor” halinde konuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın