• Ana Sayfa
  • Genel
  • Filistin Dışişleri Bakanı: Gazze’ye yönelik ataklarda 10 binden fazla kişi yerinden edildi

Filistin Dışişleri Bakanı: Gazze’ye yönelik ataklarda 10 binden fazla kişi yerinden edildi

Filistin Dışişleri Bakanı: Gazze’ye yönelik ataklarda 10 binden fazla kişi yerinden edildi
Okunuyor Filistin Dışişleri Bakanı: Gazze’ye yönelik ataklarda 10 binden fazla kişi yerinden edildi

HbH1r650QkWIrH05hnX83g

Maliki, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesinin İsrail’in taarruzlarını ele almak üzere gerçekleştirdiği Dışişleri Bakanları seviyesindeki çevrim içi harikulâde toplantısına görüntü konferans metoduyla katıldı.

İsrail’in abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’ndeki halk aleyhinde kabahat işlediğini ve şiddet uyguladığını belirten Maliki, “Gazze’ye yönelik devam eden barbarca bombalamalar, 10 binden fazla Filistin vatandaşının yerinden edilmesine ve bölgenin dört bir yanında yüzlerce meskenin yıkılmasına yol açtı.” dedi.

Maliki, Filistinlilerin konutlarına baskın düzenleyerek “Araplara ölüm” diye slogan atan sömürgecilerin terör taarruzları dahil işgal güçlerine ilişkin ordu ve polis üzere tüm imkanlarıyla ataklara ağırlaştığını tabir etti.

90 MHn0G90Kb5rTxjO ubg

İSRAİL’İN HATALARI KARŞISINDA MEMLEKETLER ARASI CEPHE OLUŞTURULMASI DAVETİ

İİT’den İsrail’in cürümlerine ve tehlikeli tırmanışına güçlü halde pürüz olmak için milletlerarası bir cephe oluşturulmasını isteyen Maliki, ayrıyeten Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK), BM Genel Şurası, BM İnsan Hakları Kurulu ve memleketler arası mahkemeleri bu hususta harekete geçmeye çağırdı.

Maliki, İsrail’le olağanlaşmanın “ırkçı sistemi” desteklemek manasına geldiğini vurgulayarak, barışa ulaşmadan, İsrail’in Arap ve Filistin topraklarındaki işgalini sonlandırmadan bu ırkçı, sömürge sistemiyle olağanlaşmanın ve bu bahisteki aceleciliğin apartheid rejimine dayanak ve onun hatalarına ortak olmak olduğunu kaydetti.

İİT, İsrail’in Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik taarruzlarını görüşmek üzere dışişleri bakanları seviyesinde inanılmaz toplanacağını duyurmuştu.

Suudi Arabistan’ın talebiyle gerçekleştirilecek toplantıda, İsrail’in Filistin topraklarındaki bilhassa Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik hücumların ele alınacağı tabir edilmişti.

GAZZE’DEKİ PATLAMA ANI CANLI YAYINDA

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın