• Ana Sayfa
  • Haberler
  • Fed, salgınının eğitim düzeyi düşük çalışanları daha çok etkilediğini bildirdi

Fed, salgınının eğitim düzeyi düşük çalışanları daha çok etkilediğini bildirdi

Fed, salgınının eğitim düzeyi düşük çalışanları daha çok etkilediğini bildirdi
Okunuyor Fed, salgınının eğitim düzeyi düşük çalışanları daha çok etkilediğini bildirdi

20qzsoCiIkuSuS6HBAeF2w

Fed, 11 bini aşkın şahısla yapılan anket sonucu hazırlanan “2020’de ABD Ailelerinin Ekonomik Durumu” raporunun Mayıs 2021 sayısını yayımladı.

Salgının günlük hayatın yanı sıra birçok insanın mali durumunu kıymetli ölçüde etkilediğine işaret edilen raporda, gibisi görülmemiş oranda çalışanın işlerinden çıkarıldığı aktarıldı.

Raporda, salgının neden olduğu mali zorlukların mali yardım ve teşvik tedbirleriyle dengelendiği kaydedildi.

Finansal zorluklar eğitim ve ırk açısından farklılık gösterdi

Finansal refahtaki ırk ve etnik kökene bağlı farklılıkların 2020’de de devam ettiği belirtilen raporda, finansal zorlukların eğitim, gelir ve ırk açısından farklılık gösterdiğine dikkat çekildi.

Raporda, yetişkinlerin yaklaşık 4’te 1’inin 1 yıl öncesine kıyasla mali açıdan daha berbat durumda olduğu belirtildi.

Eğitim düzeyi düşük yetişkinlerin daha yüksek eğitim seviyesine sahip olanların gerisinde kaldığına işaret edilen raporda, en az bir lisans derecesine sahip yetişkinlerin, liseden daha düşük eğitime sahip olanlara nazaran mali açıdan düzgün durumda olduklarını bildirme mümkünlüğünün çok daha yüksek olduğu aktarıldı.

Raporda, siyahi ve Latin Amerika kökenli yetişkinlerin 3’te 2’sinden azının, beyazların yüzde 80’i ve Asyalıların yüzde 84’üne kıyasla finansal olarak âlâ durumda olduğu bildirildi.

Eğitim düzeyi yüksek çalışanların meskenden çalışma mümkünlüğü daha yüksek

Geçen yıl Amerikalıların yüzde 14’ünün işlerini kaybettiğine dikkat çekilen raporda, lisans derecesi olmayan 25 ila 54 yaşındaki çalışanların yüzde 20’si işten çıkarılırken, en az bir lisans mezunu olanların yüzde 12’sinin işten çıkarıldığı bildirildi.

Raporda, eğitim düzeyi yüksek çalışanların salgında eğitim düzeyi düşük olanlara kıyasla meskenden çalışma mümkünlüğünün daha yüksek olduğu kaydedildi.

Fed’in raporunda, siyahi ve Latin Amerika kökenli çalışanların yüzde 20’den fazlasının, beyaz çalışanların ise yüzde 14’ünün işini kaybettiği aktarıldı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın