Fed dijital paralar konusunda rapor yayımlayacak

Fed dijital paralar konusunda rapor yayımlayacak
Okunuyor Fed dijital paralar konusunda rapor yayımlayacak

G3MfvXoS7kacwZlMXnauNw

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, bankanın, dijital ödemeler hakkındaki mevcut fikrini özetleyen ve dijital para ünitesinin yararları ve risklerine odaklanan bir raporu bu yaz yayımlayacağını bildirdi.

Powell, ödemeler sistemindeki gelişmelere ait paylaştığı görüntü iletisinde, ödemeler sistemi, finans ve bankacılık dünyasını dönüştüren teknolojik yenilikleri dikkatle izlediklerini belirtti.

Kripto para ünitelerinin paha dalgalanmaları göz önüne alındığında bugüne kadar ödeme yapmanın uygun bir yolu olarak hizmet etmediğini belirten Powell, lakin doların yahut öteki bir para ünitesinin pahasına bağlı sabit coinler (stablecoin) ile ödeme yapmanın yeni bir yolu olarak ortaya çıktığını aktardı.

blank

Powell, sabit coinlerin ödeme verimliliğini artırma, ödeme akışlarını hızlandırma ve son kullanıcı maliyetlerini azaltma potansiyeline sahip bir formda yeni teknolojileri kullanmayı amaçladığına işaret ederek, lakin birebir vakitte kullanıcılar ve daha geniş finansal sistem için potansiyel riskler de taşıyabileceklerini kaydetti.

Teknolojik gelişmelerin merkez bankaları için yeni imkanlar sunduğuna dikkati çeken Powell, bilhassa merkez bankası dijital para ünitelerinin geliştirilmesine imkan sağladığını aktardı.

Powell, son birkaç yıldır Fed’in merkez bankası dijital para ünitelerinin potansiyel yararlarını ve risklerini, teknolojik araştırma ve deneyler de dahil olmak üzere çeşitli açılardan araştırdığını anlattı.

Fed Lideri Powell, “Herhangi bir potansiyel merkez bankası para ünitesinin, doların nakit ve bankalardaki mevduatlar üzere mevcut özel kesim dijital formlarının yerine değil, tamamlayıcı olarak hizmet edebilmesinin değerli olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Fed’in bu yaz dijital ödemeler hakkındaki mevcut niyetini özetleyen ve bilhassa ABD bağlamında dijital para ünitelerinin yararları ve risklerine odaklanan bir rapor yayımlayacağını belirten Powell, bu sürecin bir modülü olarak, ödemeler, finansal erişim, bilgi kapalılığı ve bilgi güvenliği ile ilgili hususlarda kamuoyu görüşlerini alacaklarını aktardı.

Powell, “Rapor, niyetli ve müzakereye dayanan bir sürecin başlangıcını temsil ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın