• Ana Sayfa
  • Genel
  • Fas’tan İspanya’ya göçmen akını: Son 24 saatte 5 bin kişi geçti

Fas’tan İspanya’ya göçmen akını: Son 24 saatte 5 bin kişi geçti

Fas’tan İspanya’ya göçmen akını: Son 24 saatte 5 bin kişi geçti
Okunuyor Fas’tan İspanya’ya göçmen akını: Son 24 saatte 5 bin kişi geçti

aklQGhIpaUmdyotbL0HMrw

Son 24 saat içinde yaklaşık 5 bin Faslı sistemsiz göçmenin yüzerek ya da dalgakıranın olduğu yerden yürüyerek İspanya’ya bağlı Ceuta kentine geçtiği bildirildi.

İspanyol basınında yer alan haberlerde, ortalarında geniş ailelerin ve 700 kadar çocuğun da olduğu yaklaşık 5 bin Faslı sistemsiz göçmenin, 17 Mayıs’ta gece yarısı saat 02.00’den itibaren yüzerek, kimilerinin ise Tarajal dalgakıranının olduğu yerden yürüyerek Ceuta tarafına geçmeye başladığı, 1 kişinin boğularak hayatını kaybettiği duyuruldu.

Fas güvenlik vazifelilerinin sistemsiz göçmenlerin geçişini önlemek için hiçbir şey yapmadığı sav edilen haberlerde, yalnızca bir gün içinde yaşanan sistemsiz göçmen akını sonrasında Ceuta’daki göçmen barınma merkezlerinde yer kalmadığı bilgisi paylaşıldı.

ys5ZfJ06IEGauKE9PXKwnw

Ceuta mahallî idaresi kaynakları, Covid-19 salgını önlemleri kapsamında birtakım sistemsiz göçmenlerin sanayi sitesindeki depolarda tutulduklarını bildirdi.

“GERİ GÖNDERİLECEKLER”

Başka yandan İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez Laya, Ceuta hududunda güvenliği sağlama ve mevcut protokol kapsamında yasa dışı giriş yapan göçmenlerin Fas’a geri gönderilmeleri konusunda gerekli tedbirleri aldıklarını açıkladı.

İspanyol basınında yer alan, “Düzensiz göçmen akınının, Fas’ın diplomatik yollardan İspanya’ya baskı yapmaya çalışmasından kaynaklandığına” ait tezlere, “Bunun hiçbir delili yok” biçiminde karşılık veren Laya, kelamlarına şöyle devam etti:

“Bu olaya, iki ülke ortasındaki mevcut uyuşmazlıklar neden olamaz. Bir insanlık hareketine reaksiyon olarak gençlerin ve çocukların hayatlarının istekli olarak tehlikeye atılabileceğini düşünmüyorum. Fas ile düzgün komşuluk alakalarının sürdürülmesi için göç sıkıntısına karşı iş birliği temeldir.”

FAS VE İSPANYA ORTASINDA DİPLOMATİK KRİZ

Batı Sahra sorunundan ötürü son periyotlarda önemli gerginliklerin ortaya çıktığı İspanya-Fas bağlantıları, İspanya’daki sol koalisyon hükümetinin 22 Nisan tarihinde Polisario Cephesi Genel Sekreteri İbrahim Gali’yi, yakalandığı Kovid-19 hastalığından ötürü tedavi görmesi için gizlice ülkeye getirip Logrono kentindeki bir hastaneye kaldırmasıyla diplomatik krize dönüşmüştü.

Bu yıl içerisinde Fas’tan Ceuta’ya yüzerek son göçmen akını 25-26 Nisan tarihlerinde olmuş, 40’ı çocuk 149 Faslı sistemsiz göçmen Ceuta’ya geçmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın