Facebook’tan Donald Trump’a büyük şok

Facebook’tan Donald Trump’a büyük şok
Okunuyor Facebook’tan Donald Trump’a büyük şok

Eski ABD Lideri Donald Trump‘ın toplumsal medya platformları ile ortası bir türlü düzelmiyor. Vazifede olduğu devirde destekçilerini seçimde hile yapıldığı savı ile örgütleyen Trump, binlerce kişinin Kongre binasını basmasına neden olmuştu. ABD’de büyük bir krize dönüşen bu olay sonrası eski liderin Facebook, Twitter ve Instagram üzere toplumsal medya hesapları tek tek kapatılmıştı.

Şirketlerin bu atağı sonrası kendi platformunu kuracağını açıklayan Trump, geçtiğimiz ay kurduğu Twitter gibisi blog sitesinin de başarısız olmasının akabinde Facebook’tan gelen yeni bir açıklama sonrası şok oldu.

Facebook Donald Trump’ın hesabını 2 yıl daha açmayacak

Donald Trump‘ın toplumsal medya üzerinden destekçilerini örgütlemesi ve ortalığı kızıştıracak paylaşımları sonrası kapatılan hesaplarından biri de Facebook. Şirket son yaptığı açıklamaya nazaran eski liderin hesabını 7 Ocak 2023 tarihine kadar kapalı tutacak.

Facebookdan Donald Trumpa buyuk sok

Facebook, bu mühletin sonunda kamu güvenliğine yönelik riskin azalıp azalmadığını kıymetlendirmek için bir toplantı yapacak. Şayet bu toplantıdan Trump için olumsuz bir sonuç çıkarsa askıya alma müddeti daha da uzatılacak. Öbür yandan, hesabı açıldıktan sonra eski liderin Facebook kurallarını tekrar ihlal etmesi durumunda ise daha sert yaptırımlar uygulanacak.

Bu karar sonrası Facebook’un kurallarını ihlal eden siyasetçilerin açıklamalarını ve “haber bedeli taşıyan” gönderileri kıymetlendirme biçiminde ise büyük bir değişikliğe gidilecek. Bundan sonra, siyasetçiler da tüm kullanıcılar üzere birebir içerik kurallarına tabi olacak. Bu da Facebook’un seçilmiş siyasetçileri bu tıp kuralların dışında bırakan evvelki siyasetinden keskin bir dönüş olacağı manasına geliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın