Facebook’tan COVID-19 teorilerinde geri adım

Facebook’tan COVID-19 teorilerinde geri adım
Okunuyor Facebook’tan COVID-19 teorilerinde geri adım

Toplumsal medya platformu Facebook, yayılmasını durdurduğu COVID19 teorileriyle ilgili geri adım attı. Platform, kararın devam eden soruşturmalar ışığında gerçekleştiğini belirtti.

Bir Facebook sözcüsüne atıfta bulunan Politico raporuna nazaran şirket, COVID19‘un insan imali olduğu argümanlarını kaldırma kararı aldı. Şirket, virüsün kökenine yine odaklanması nedeniyle siyasetinde değişikliğe gitti.

Facebook sözcüsü kararın danışılarak alındığını söyledi

Politico‘ya verdiği demeçte sözcü, Facebook’un siyaset değişikliğinin halk sıhhati uzmanlarına danışılarak yapıldığını söyledi. Toplumsal ağın siyaseti, virüs hakkındaki yanlış savların ve komplo teorilerinin kaldırılmasını mecburî kılıyor.

facebook covid 19 teorilerini yasaklamama karari aldi

Yanlış bilgiler, 2014’teki Ebola krizi de dahil olmak üzere platformda sık sık kendini gösteriyor. Bilhassa salgın periyodunda, ortalarında çamaşır suyu içmenin virüsü alt edeceği üzere bilgiler geniş bir kitleye ulaştı. Facebook da Ocak 2020‘deki yanlış bilgilendirme siyasetlerini temelsiz argümanlara karşı kullanma kararı aldı.

YouTube ve Twitter ise, emsal siyaset güncellemelerini uygulayıp uygulamayacaklarına ait yorum talebine karşılık vermedi.

Öte yandan virüsün laboratuvar sızıntısı teorisinin yine ortaya atılması, Asya aykırısı nefretle ilgili tasaları de artırdı. Çünkü salgının başlangıcından bu yana Asya aykırısı şiddet, eski lider Donald Trump‘ın ‘Çin Virüsü‘ ve ‘Kung Gribi‘ üzere tabirleri kullanmasıyla alevlenmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın