Facebook’dan koronavirüs atılımı

Facebook’dan koronavirüs atılımı
Okunuyor Facebook’dan koronavirüs atılımı

Toplumsal medya platformu Facebook periyot devir getirdiği güncellemeler ve ataklar ile kullanıcılara büyük kolaylık sağlamaya devam ediyor. Son yaptığı atılım ile Covid-19 ve aşılarla ilgili yanlış bilgileri engellemek için birçok adım attı. Bu adım ise Covid ile ilgili yanlış bilgileri yaymak için Facebook’un kendi özelliklerin kullanılmasından sonra geldi.

Facebook aşı tersi profilleri engelliyor

Uzun müddettir içerisinde bulunduğumuz koronavirüs ortamından ötürü büyük platformlar bu hususta geniş çaplı adımlar atıyor. Bir CNBC raporuna nazaran Facebook’taki birtakım beşerler aşı aksisi savlarda bulunmak için profil fotoğraflarında özel hudutlar kullanıyor. Platform bu kapsamda kullanıcıların profil çerçevelerini kişiselleştirmesine müsaade veriyor. Beşerler çoklukla bir hedef için dayanağı genişletmek için bu çeşitli görseller hazırlayarak profillerine ekliyor.

facebookdan koronavirus hamlesi 1

Rapor, Facebook’taki kimi profil çerçevelerinin toplumsal ağ platformunda yasaklanan bildiriler içerdiğini ortaya çıkarıyor. Bildirilerin birinde: “Bağışıklık sistemime güveniyorum, bir iğneye değil,” sözleri yer alıyor. Covid-19’u yayan 5G de dahil olmak üzere emsal yanlış bilgiler de platform içerisindeki profil çerçevelerinde yer alıyor.

Bu duruma karşılık olarak bir Facebook sözcüsü, bu çeşit profil çerçevelerinin şirket siyasetlerine karşıt olduğunu ve bunları kaldırmak için efor gösterdiklerini lisana getirdi. Sözcü Engadget‘e verdiği demeçte: “İnsanları COVID-19 aşıları için takviyelerini paylaşmaya teşvik eden ve kurallarımızı ihlal edenleri kaldıran profil çerçevelerini faal olarak destekliyoruz” dedi.

Sözcü ayrıyeten: ”Platformda aşılamayı destekleyen profil çerçevelerine sahip kullanıcı sayısının artıyor. Dünyada beş milyondan fazla insan aşılara olan takviyesi söz etmek için bu profil çerçevelerinden birini kullanıyor‘ sözlerini kullandı.

facebookdan koronavirus hamlesi 2

Bu haftanın başlarında şirket, Covid-19 salgınıyla ilgili olarak Facebook ve Instagram da dahil olmak üzere uygulama ailesinden dünya çapında 12 milyon yanlış bilgi aldığını bildirdi. Şirket ayrıyeten, Hindistan’daki kullanıcılarını pandemi hakkındaki yanlış bilgilerin tespit edilmesine yardımcı olmak için eğitim vermeyi istediklerini belirtti. Ek olarak bilgilendirme yapmak için Hindistan’da yeni bir kampanya başlatma planlarını da duyurdu.

Pekala siz bu usul toplumsal medya platformlarının koronavirüs ile ilgili çalışmalarını başarılı ve kâfi buluyor musunuz? Fikirlerini yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın