Facebook ve Twitter’dan Filistin itirafı: Kazara oldu

Facebook ve Twitter’dan Filistin itirafı: Kazara oldu
Okunuyor Facebook ve Twitter’dan Filistin itirafı: Kazara oldu

Son günlerde tüm dünyanın odak noktası haline gelen İsrail ve Filistin olayları bitmek bilmiyor. 10 Mayıs tarihinde İsrail’in Gazze’ye düzenlediği geniş hava saldırısı ile başlayan ve yüzlerce Filistinli vatandaşın vefatı ile sonuçlanan hücumların akabinde toplumsal medya platformları Facebook ve Twitter, değişik bir itirafta bulundu.

Bu itiraf sonrası kısa müddet içinde en çok konuşulan bahislerden biri haline gelen toplumsal medya platformları, kullanıcılar tarafından reaksiyon ile karşılandı.

Filistin paylaşımlarını kazara engelledik

İsrail ve Filistin olaylarının patlak vermesinden yalnızca birkaç gün sonra, hem Facebook hem de Twitter için önemli bir tez ortaya atılmıştı. Bu argümanlar, iki platformun da Filistin lehine yapılan paylaşımları engellediği ve kullanıcıların hesaplarını askıya aldığı istikametindeydi. Kısa müddette gündem olan bu husus, toplumsal medyada önemli reaksiyonlara neden olmuştu.

Reaksiyonların artmasının akabinde Filistinli aktivistler, platformları protesto etmek için Android ve iOS marketlerine bulunan Facebook ve Twitter uygulamalarına ” 1 yıldız ” vererek bu uygulamaların puanlarını önemli oranda düşürmüşlerdi. Hatta öbür müslüman ülkelerinde katılmasının akabinde Facebook, kısa müddette 5 yıldızdan 2.3 yıldıza kadar gerilemişti.

Facebook ve Twitterdan ilginc Filistin itirafi Yanlislikla oldu
Kaynak: Arab News

Tüm bu gelişmelerin üzerine Facebook ve Twitter, değişik bir itirafta bulunarak Filistin lehine yapılan paylaşımları ezkaza engellediklerini açıkladı. Şirketlere nazaran bu kusur, uygulamaların yapay zeka yazılımında meydana gelen teknik bir sorundan ötürü meydana geldi.

Twitter, yazılımın kullanıcılar tarafından gerisi gerisine atılan tweet‘leri kazara spam olarak tanımladığını ve bunun sonucunda yüzlerce hesabın askıya alınmasına ve tweet’lerin arandığında görünmemesine neden olduğunu söyledi.

Facebook ve Twitterdan ilginc Filistin itirafi Yanlislikla oldu 1

Facebook ise yaşanan bu sorunun nefret telaffuzunu engelleyen yapay zekanın bir yazılım kusurundan ötürü kimi hashtag’leri yanlış tanımlaması üzerine meydana geldiğini açıkladı. Ayrıyeten şirket, Facebook’un sahibi olduğu Instagram‘da görüntü paylaşımını süreksiz olarak engelleyen bir yazılım kusuru meydana geldiğini tabir etti.

İki platform da meydana gelen yanlışların süratle çözüldüğünü ve kapatılan hesapların geri yüklendiğini söylemesine karşın birtakım kullanıcılar gönderilerin hala engellendiğini tez ediyor.

Siz bu iki şirketin yaptığı yanılgı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın