Facebook platformlarından artırılmış gerçeklik yeniliği

Facebook platformlarından artırılmış gerçeklik yeniliği
Okunuyor Facebook platformlarından artırılmış gerçeklik yeniliği

Facebook, Messenger ve Instagram platformları görüntü görüşmelerine çok daha fazla AR efekti ekleyecek. Şirket, düzenlediği sanal F8 Refresh geliştirici konferansında yaptığı açıklamada, toplumsal medya ağlarındaki manzaralı sohbetlerde paylaşılan artırılmış gerçeklik efektleri ve oyunlar için daha gelişmiş bir dayanak sağlayacağını duyurdu.

Facebook, Messenger ve Instagram görüntü görüşmelerini daha eğlenceli hale getiriyor

AR efektleri daha evvel Messenger ve Instagram’da mevcuttu. Lakin çok şahıslı takviye ile birlikte, bir sohbet yahut oyundaki bireyler ortak efektleri yahut tecrübeleri paylaşabilecek. Çok bireyli AR modları dayanağı Messenger, Instagram ve Facebook’un Portal aygıtlarında çalışacak. Şirket ayrıyeten, bu hafta Messenger’da AR tecrübelerinin birkaç örneğini yayınlamayı planlıyor.

facebook messenger ve instagramdan artirilmis gerceklik yeniligi1
Facebook AR efekti

Facebook şu anda çok şahıslı artırılmış gerçekliği destekleyen tek şirket değil. Snapchat, Microsoft, Google ve Apple, sanal objelerin katmanlarını gerçek vakitli telefon etkileşimleriyle birleştirmek için kendi uygulamalarını ileriye taşıyor. Fakat, SparkAR geliştirici araçları aracılığıyla Facebook AR eforlarını hızlandırdı. Facebook’un Oculus VR aygıtları, sanal gerçekliği bir adım öteye taşıyor. Facebook’un VR ve AR çalışmalara iç içe geçmiş durumda bu da bize ilerleyen vakitte farklı tecrübeler sunabilir.

Facebook, Spark AR ile artırılmış gerçeklikte büyük sürat kazandı

F8 geliştirici konferansında Facebook, amiral gemisi AR oluşturma yazılımı Spark AR için çeşitli yenilikler duyurdu. Artırılmış gerçeklik hizmeti, F8 2017’de duyurulduğundan bu yana, 190 ülkeden 600 bin‘den fazla içerik oluşturucu, Facebook ve Instagram’da 2 milyondan fazla AR efekti yayınladı. Bu da onu Facebook’a nazaran en büyük taşınabilir AR platformu haline getirdi.

Geçtiğimiz Ekim ayında Spark AR, platformun en gelişmiş içerik oluşturucuları için bir program başlattı. Spark, içerik oluşturucuların AR tesirlerini nasıl güzelleştireceklerini öğrenmelerine yardımcı olmak için Facebook’un BluePrint Platformu aracılığıyla bir AR eğitimi sundu.

Spark Partner Network için müracaatlar bu yaz tekrar açılacak. Şimdilik, içerik oluşturucular ve geliştiriciler, Spark AR Manzaralı Arama Beta aracılığıyla imajlı arama için efekt oluşturmak için başvurabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın