Facebook nefret ve şiddetin önüne geçmek istiyor

Facebook nefret ve şiddetin önüne geçmek istiyor
Okunuyor Facebook nefret ve şiddetin önüne geçmek istiyor

Facebook Çarşamba günü yaptığı açıklamada toplumsal ağdaki nefret telaffuzunu ve şiddet içeriklerini engellemede istikrarlı bir ilerleme kaydettiğini bildirdi.

Önde gelen toplumsal medya şirketi yapay zekadaki iyileştirmelerin ve öbür şeylerin yanı sıra zorbalık, uygunsuz cinsel gereç, uydurma hesaplar, nefret dolu ve şiddet içeren içeriği filtrelemeye çalıştıklarını duyurdu.

facebook 2021in ilk ceyregine ait seffaflik raporunu paylasti 9facebook 2021in ilk ceyregine ait seffaflik raporunu paylasti 9

Geçtiğimiz günlerde Şeffaflık Merkezini tanıtan Facebook, 2021 yılının birinci çeyreğine ilişkin şeffaflık raporunu açıkladı.

Facebook nefret söylemi konusunda argümanlı adımlar atıyor

Facebook nefret ve şiddet kapmasında çalışmalarına devam ediyor. 2021‘in birinci çeyreğinde nefret telaffuzunun “yaygınlığının” yüzde 0,05 ile 0,06 ortasında olduğunu ve 2020‘nin ortasına nazaran neredeyse yarıya düştüğünü bildirdi.

nz fb 200527nz fb 200527

Facebook‘un güvenlik ve bütünlük çalışmaları denetleyen Guy Rosen muhabirlere: ” Bu kapsamda çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Facebook’taki nefret söylemi yaygınlığı çalışmalarımız sonrasında azalmaya devam ediyor” tabirlerini kullandı.

Güncelleme Facebook‘un hükümetlerden ve aktivist kümelerden nefret dolu ve taciz içerikli içeriğin yanı sıra yanlış bilgi ve şiddete teşvik etmelerinin baskısı altında geldi.

Son güncelleme, şiddet içeren ve sansürlenmemiş içeriğin Facebook‘ta yüzde 0,04′deri, Instagram‘da yüzde 0,02′nin altına indirildiğini gösterdi. Ayrıyeten şirketin çıplaklık ve cinsel gereç dahil öteki uygunsuz içeriklerin yaygınlığını da azalttığını ortaya çıkardı.

Güncelleme raporu, Facebook’un birinci çeyrekte 25,2 milyon nefret söylemi içeriği, 8,8 milyon zorbalık ve taciz içeriği ve organize nefret içeriği dahil 9,8 milyon içeriği kaldırdığını gösterdi.

11546531154653

Facebook, Covid-19 hakkında ziyanlı yanlış bilgileri yasaklayan siyasetleri uygulamaya çalıştığını ve salgının başlangıcından bu yana platformundan ve Instagram‘dan 18 milyondan fazla ihlal edici içeriği kaldırdığını bildirdi.

Şirket, yapay zeka teknolojisindeki iyileştirmelerin Facebook’un sadece metinde değil, manzaralarda, görüntülerde ve hatta bu ögeleri harmanlayan memlerde de uygunsuz içeriği tanımlamada ilerleme kaydetmesine müsaade verdiğini bildirdi.

Bu güncelleme hakkında Rosen, “Bugün kaldırdığımız nefret söylemi içeriğinin yaklaşık yüzde 97’sini proaktif olarak tespit ediyoruz” dedi.

Facebook‘un bu atılımını ve güncellemesini siz nasıl buluyorsunuz? Sizce ileriki süreçte bu durumun önüne büsbütün geçilebilir mi yoksa yetersiz mi olur? Bahis hakkındaki niyetlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın