• Ana Sayfa
  • Genel
  • Eski ABD Lideri Trump’tan Nijerya’ya Twitter’a yasak konusunda takviye

Eski ABD Lideri Trump’tan Nijerya’ya Twitter’a yasak konusunda takviye

Eski ABD Lideri Trump’tan Nijerya’ya Twitter’a yasak konusunda takviye
Okunuyor Eski ABD Lideri Trump’tan Nijerya’ya Twitter’a yasak konusunda takviye

blank

ABD‘de 6 Ocak’taki Kongre baskınından sonra toplumsal medya hesapları kapatılan Eski ABD Lideri Donald Trump, yazılı açıklama yaparak Nijerya idaresinin Twitter kararına takviye verdi.

Trump, açıklamasında, “Başkan’ın hesabını yasaklayan Twitter’ı yasaklayan Nijerya’ya tebrikler. Daha fazla ülke, özgür ve açık konuşma hakkına müsaade vermediği için Twitter ve Facebook’u yasaklamalı; herkesin sesi duyulmalı” sözlerini kullandı.

Trump’ın Twitter, Facebook ve Instagram üzere toplumsal medya hesapları, 6 Ocak’taki Kongre baskınında “halkı şiddete teşvik ettiği” gerekçesiyle kapatılmıştı.

NİJERYA’DA TWİTTER YASAĞI

Nijerya Devlet Lideri Muhammed Buhari, ülkenin güneydoğusunda kamu binalarına saldıran genç isyancılara yönelik Twitter hesabından 1 Haziran’da yaptığı paylaşımda, 1967-1970 yıllarında ülkede 1 milyon kişinin vefatına neden olan sivil savaşı hatırlatmış ve “30 ay boyunca alanda savaşan bizler, onlara anladıkları lisandan davranacağız.” sözlerini kullanmıştı.

Twitter, Buhari’nin bu paylaşımını silerek hesabı askıya almıştı. Bu olayın üzerine Nijerya hükümeti, 4 Haziran’da Twitter’ın ülkedeki faaliyetlerini bir sonraki emre kadar askıya aldığını duyurmuş, bu yasağı ihlal edenlere yargılanma kararı verilmişti.

Nijerya hükümetinin kararının akabinde Avrupa Birliği, İngiltere, ABD’nin Abuja’daki büyükelçileri tarafından yapılan ortak açıklamada, Twitter’ın faaliyetlerinin askıya alınmasının “ifade özgürlüğünün ihlali” olduğu belirtilmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın