Emlak vergisinde son gün pazartesi (2021 Emlak vergisi oranları)

Emlak vergisinde son gün pazartesi (2021 Emlak vergisi oranları)
Okunuyor Emlak vergisinde son gün pazartesi (2021 Emlak vergisi oranları)

blank

2021 yılı emlak ve etraf paklık vergisi birinci taksit ödemeleri 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü sona eriyor.

Mevzuya ait açıklamalarda bulunan Emlak Uzmanı Hakan Özelmacıklı, “Belediyeler tarafından bina, arazi ve yerler için tahsil edilen ve servete dayalı olarak tahsil edilen emlak vergisi2021 Emlak Vergisi Oranlarınin birinci taksit ödemelerinde artık son günlere girildi. 2021 yılı emlak vergi bedeli bu sene için, yine değerleme oranının yarısı olan yüzde 4,55 oranında artırılarak uygulanıyor.

Covid-19 nedeniyle kira alamayan mal sahiplerinin erteleme beklentileri gerçekleşmedi. Faaliyetleri durdurulan yahut faaliyette bulunamayan işletmelerin ise yıllık etraf paklık vergilerinin, faaliyetleri durdurulan yahut faaliyette bulunulamayan periyotlara isabet eden kısmı alınmayacak. Ödeme yapılmadığı takdirde gecikme cezası aylık yüzde 2 olarak uygulanacak” diye konuştu.

“BÜYÜKŞEHİRLERDE TARİFELER YÜKSEK”

Emlak vergilerinin büyükşehir belediyesi hudutları ve mücavir alanları içinde yüzde 100 artırımlı uygulandığını belirten Özelmacıklı, “Vergi oranları yerlerde ve meskenlerde binde bir, öbür binalarda binde iki ve yerlerde ise binde üçtür. Bu oranlar, büyükşehir belediye hudutları ve mücavir alanlar içinde yüzde 100 artırımlı uygulanıyor. Ayrıyeten taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına ilişkin katkı hissesi da vergi kıymetinin yüzde 10’u olarak uygulanmaya devam ediyor” sözlerini kullandı.

ETRAF PAKLIK VERGİSİ

Etraf paklık vergisi ödemeleri hakkında da bilgi veren Özelmacıklı, “Konutlara ilişkin etraf paklık vergisi, su tüketim ölçüsü temel alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehirlerde 15 kuruş, öbür yerlerde 12 kuruş olarak hesaplanmakta ve su faturasına dahil edilmektedir. İşyerlerinde ve başka biçimde kullanılan binalara ilişkin etraf paklık vergisi büyükşehirlerde yüzde 25 artırımlı alınmaktadır” dedi.

İNTERNETTEN EMLAK VERGİSİ ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

Birçok belediyenin internet sayfasından online tahsilat yapılabildiğini söyleyen Özelmacıklı, “İster TC kimlik numarası ister sicil numarası ile vergilere ait online ödemeler yapılabiliyor. Hatta e-devlet üzerinden de birçok belediyeden sicil, tahsilat ve tahakkuk bilgileri sorgulanabiliyor. Ödemeler ise veznelerin yanı sıra posta çeki, e-belediyeden kredi kartı ile ve bankalara havale-eft ile ödenebiliyor” açıklamalarında bulundu.

KİMLER MUAF TUTULUYOR?

Özelmacıklı, kelamlarını şöyle tamamladı: “Hiçbir geliri olmayanlar, gelirleri yalnızca kanunla kurulan toplumsal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar ayrıyeten gazilerin, engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye hudutları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olması halinde emlak vergisinden muaftır”.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın