Emlak vergisi ödemeleri için son iki hafta

Emlak vergisi ödemeleri için son iki hafta
Okunuyor Emlak vergisi ödemeleri için son iki hafta

ka9dB6S9QUS6X5qnmotKFQ

Milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren emlak vergisinin mart ayında başlayan birinci taksit ödeme devri 31 Mayıs’ta bitiyor.

Mevcut gayrimenkulünü elden çıkarmayanlarla geçen yıl gayrimenkul alanlar bu yıl vergi ödeyecek.

Bu yıl konut alanların yükümlülüğü ise 2022’de başlayacak. Hiç geliri olmadığını belgeleyenler, gelirleri toplumsal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıkla hudutlu olan bireyler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri ve engelli vatandaşlar emlak vergisinden muaf tutulacak.

NASIL HESAPLANACAK?

Emlak vergisi kıymeti, 4 yılda bir toplanan takdir komitelerince belirleniyor. Belirlenen sayıya her yıl tekrar değerleme oranının yarısı ekleniyor. Tekrar değerleme oranı bu yıl için yüzde 9.11 oldu. Buna nazaran, 2021 yılına ilişkin vergi kıymetleri, rayiç bedele yüzde 4.55 artış eklenerek bulunacak.

Örneğin, geçen yıl 250 bin lira olan bir konutun rayiç kıymeti üzerine yüzde 4.55 eklenecek. Bu biçimde 2021’e ilişkin kıymet bulunacak. Konutun bu yılki vergi bedeli 261 bin lira olacak. Bu rayiç bedelin üzerine gayrimenkulün tipi ve yerine nazaran belirlenen oranlar eklenecek. Konutların vergi oranı büyükşehirlerde binde 2, öbür vilayetlerde binde 1 olarak hesaplanacak.

ÖDEMELER NEREYE YAPILACAK?

Sabah’ın haberine nazaran emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyen vatandaşlar, bu süreçleri belediyelerden yahut e-Devlet aracılığıyla Gelir Yönetimi Başkanlığı’nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti süreçlerinden öğrenebilecek. Emlak vergisi taksitleri gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediyeye direkt yapılacak.

Covid-19 salgını sebebiyle banka şubelerine gitmek istemeyen vatandaşlar da bankaların taşınabilir uygulamalarından bu süreci gerçekleştirebilecek. Muafiyet kaidelerini taşımayan tüm vatandaşlar emlak vergisini ödemeye tabi tululurken, verginin birinci ve ikinci taksidini belirlenen mühlet zarfında ödemeyenler için ise yüzde 1.6 oranında gecikme faizi uygulanacak.

522 TL MUAF OLANLAR GERİ ALABİLİR

Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri toplumsal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret olanların, gazilerin, engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sonları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene yahut tek meskende paya sahip olmaları halinde bu meskene ilişkin vergi ödeme yükümlülüğü bulunmuyor.

Muafiyetini bilmeden vergi ödeyen milyonlarca vatandaş da bulunuyor. Şayet ödeme yapıldıysa beş yıllık geriye dönük iade de alınabiliyor. Bunun için belediyenin emlak ünitesine düzeltme dilekçesi verilmesi kâfi oluyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın