Elon Musk, Çinlileri tebrik etti

Elon Musk, Çinlileri tebrik etti
Okunuyor Elon Musk, Çinlileri tebrik etti

Dünya dışında hayat belirtileri bulmak için çalışma yapan ve belirli bir muvaffakiyete ulaşan sayılı ülkeler ve kurumlar var. Keşif vazifesi kapsamında Perseverance aracını Mars’a gönderen ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) bunların başında geliyor. NASA’nın çalışmaları sürat kesmeden devam ederken, Çin’den de değerli haberler geldi.

Mars vazifesinde kayda bedel muvaffakiyete ulaşan Çin Ulusal Uzay Dairesi (CNSA), aracının kızıl gezegene indiğini duyurdu. Ülkenin bu atağı, SpaceX CEO’su Elon Musk’ın da takdirine şayan oldu.

Çinliler Mars’a gitti, Elon Musk tebrik etti

Çin Ulusal Uzay Dairesi’nin (CNSA) gönderdiği uzay aracı Cumartesi sabahı Mars’a muvaffakiyetle indi. Bu operasyon, ülkeye Dünya dışındaki bir gezegene birinci sefer ulaşma unvanı kazandırdı. Araç şu anda Mars’ın kuzey yarımküresindeki geniş bir düzlük olan Utopia Planitia’nın güney kısmındaki bir noktada bulunuyor.

elon musk cinlileri tebrik etti 1

Çin’in Mars keşfi için gönderdiği araç yüzeye indi.

Çin Ulusal Uzay Dairesi’nin gönderdiği Tianwen-1 aracının Dünya’ya sinyal iletebilmesi için güneş panellerini ve antenlerini açması gerekiyordu. CNSA yetkilileri aracın kendini hazırlamasını oldukça bir müddet bekledi. Dünya ile Mars ortasındaki 320 kilometrelik aralık nedeniyle 17 dakikadan fazla gecikme yaşandı. Lakin günün sonunda CNSA, aracın başarılı bir formda Mars’a indiğini ve sinyal alabildiklerini doğruladı.

Ülkenin bu başarısına SpaceX, Starlink ve Tesla üzere büyük şirketleriyle tanınan Elon Musk da kayıtsız kalmadı. Mars vazifesinin çok güç olduğunu belirten dünyaca ünlü iş adamı operasyonda emeği geçenleri tebrik etti. Elon Musk açıklamasında “Congratulations!! Mars is very difficult.” (Tebrik ederim! Mars çok zordur) tabirlerini kullandı.

Çin Ulusal Uzay Dairesi’nin Mars keşfi misyonu kapsamında gönderdiği Tianwen-1 aracı, yüzeye 25.1 derece kuzey enleminde ve 109.9 derece doğu boylamında indi. Çin’in birinci Mars keşif misyonunun baş sorumlularından Zhang Rongqiao, yaptığı açıklamada “Bugünün başarısı sıkıntı kazanılmıştır” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın