Elon Musk: Bir sonraki adım Ay’a üs ve Mars’a kent kurmak

Elon Musk: Bir sonraki adım Ay’a üs ve Mars’a kent kurmak
Okunuyor Elon Musk: Bir sonraki adım Ay’a üs ve Mars’a kent kurmak

Rusya’daki bir eğitim forumuna katılan Elon Musk, çarpıcı açıklamalar yaptı. Tesla ve SpaceX’in CEO’su, insanlığın bir sonraki mantıklı adımının Ay’a üs ve Mars’a kent kurmak olduğunu söyledi. Bununla birlikte ünlü iş insanı, dinî inanış, uzay merakı ve birçok husustaki soruya karşılık verdi.

elon musk gunes sisteminin otesine ulasmanin formulunu soyledi1elon musk gunes sisteminin otesine ulasmanin formulunu soyledi1

Elon Musk, uzay nakliyatına yönelik yeni bir yolu tahminen de itiraf etti. Musk, antimaddeyle çalışan uzay araçlarının değerine değindi.

Elon Musk, 50 yıl sonrası hakkında ne dedi?

Tesla CEO’su, Kremlin’in sözcüsü Dmitry Peskov‘un daveti üzerine “Yeni Bilgi” forumuna katıldı. Programda, yaklaşık 40 dakika boyunca Rus öğrencilerin sorularını yanıtladı. Öteki hususların yanı sıra geleceği nasıl gördüğünden bahsetti. Ay’da bir üs ve Mars’ta bir kent inşa etmeyi önerdi. Ayrıyeten uzaylı hayatın varlığını göz gerisi etmediğini söyledi.

elon musk bir sonraki adim aya us ve marsa sehir kurmak3 1elon musk bir sonraki adim aya us ve marsa sehir kurmak3 1

Bir öğrenci milyardere önümüzdeki 50 yılın nasıl görüneceğiyle ilgili bir soru sordu. Elon Musk, “50 yılı kestirim etmek sıkıntı. Bundan 50 yıl sonranın düşündüğümüz üzere olmayacağını söyleyebilirim. Teknoloji, yapay zeka, uzay seyahati, nörobilgisayar arayüzleri, sentetik RNA ve DNA’da değişiklikler var.” dedi.

Programda SpaceX’in kurucusu, uzay istasyonlarından sonraki adımı düşünmemiz gerektiğini belirtti. Musk, insanlığın uzaydaki gelişimi için sıradaki mantıklı adımı da söyledi. Musk’a nazaran bir sonraki adım Ay’da kalıcı bir üssün yanı sıra Mars’ta bir kent kurmak. Mars’ta koloni kurma projesini Starlink uzay İnterneti ile finanse etmek istiyor.

Mars’ı dünyalaştırmak için nükleer bomba fikrini tekrarladı

Independent‘ın haberine nazaran, SpaceX bir Starship roketini bu ay birinci kere patlamadan fırlattı ve muvaffakiyetle indirdi. Böylelikle uzay nakliyatı şirketi Mars vazifeleri için değerli bir adım attı. Bununla birlikte SpaceX, insanları Ay’a götürmek için NASA ile bir muahedeye vardı. 3 milyar dolarlık mutabakata nazaran şirket, 2024 yılına kadar uzay turizmi için Starship roketleri hazırlayacak.

elon musk bir sonraki adim aya us ve marsa sehir kurmak6 1elon musk bir sonraki adim aya us ve marsa sehir kurmak6 1

Elon Musk, Mars kolonisi için 2050 yılına işaret etmişti. İnsanlık bu tarihe kadar Kızıl Gezegen‘de kendi kendine yeten bir koloni kurmalı. Bu nedenle birinci beşerli Mars misyonlarının 2024 ya da 2026 yıllarında olması için çabaladıklarını söyledi.

Musk, Kızıl Gezegen’i insanların yaşayabileceği halde dizayn etmek istediklerini belirtti. Bu maksatla, buzulları eritmek ve süratli bir ısınmayı sağlamak için Mars kutuplarında nükleer bombalar patlatmayı önerdi. Açıklamada, “Önce cam kubbelerde yaşanacak. En sonunda gezegen tıpkı Dünya üzere ömrü destekleyecek halde dünyalaştırılacak.” biçiminde konuştu.

Şu anki insanların ömrü Mars’ta bir üs kurmaya büyük olasılıkla yetmeyecek. Lakin dünyalaştırmak için daha çok vakte muhtaçlık var. Gelecekte uzay seyahati yapacak uygarlıklar günümüz insanlarının çalışmalarını keşfedebilir.

Son olarak öğrenciler, Elon Musk’a İlah inancını sordu. Musk, “Geleneksel manada dindar değilim, Zira bilimsel bir niyet okulunda yetiştim. Lakin tıpkı vakitte tüm bunların nereden geldiğini merak ediyorum.” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın