Ekonomistler: Altın İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Düzeylere Dikkat!

Ekonomistler: Altın İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Düzeylere Dikkat!
Okunuyor Ekonomistler: Altın İçin Haftaya Bu Gelişmelere ve Düzeylere Dikkat!

BG gold 98498465655 scaled

  • Altın fiyatları, Nisan ayının sonundan bu yana birinci kere haftalık kayıp kaydetti.
  • ABD enflasyon beklentileri ve T-tahvil getirileri altın’ın performansını etkilemeye devam ediyor.
  • Tanınan analist Eren Şengezer’e nazaran, Perşembe günkü dik düşüşe karşın iki aylık yükselen trend çizgisi bozulmadan kaldı.

Altın, dört haftalık bir galibiyet serisini sonlandırarak 1.890 dolara yerleşti

XAU/USD paritesi, ABD’deki Anma Günü tatili nedeniyle ticaret şartlarının zayıf kalması sebebiyle haftanın başında yatay hareket etti. Salı günü parite 1.916 dolar ile Ocak ayının başından bu yana en yüksek düzeyine çıkmayı başardı, lakin günü negatif bölgede kapattı. Alıcılar Çarşamba günü 1.900 doları savunmaya devam etse de yenilenen USD gücü, XAU/USD’nin Perşembe günü üç ayın en büyük günlük yüzde kaybını kaydetmesine neden oldu. 

antique jewellery in sydney 1

Cuma günkü Asya süreç saatlerinde altın düşüşünü genişleterek 1.856 dolar ile iki haftadan fazla bir müddetin en düşük düzeyine dokundu. Bununla birlikte, ABD’den gelen hayal kırıklığı oluşturan işgücü piyasası bilgileri, hafta sonu öncesinde bir toparlanmayı tetikledi ve altın, dört haftalık bir galibiyet serisini sonlandırarak 1.890 dolara yerleşti.

Geçen hafta altın piyasasında neler oldu?

Salı günü ABD‘den gelen datalar, imalat kesimindeki ticari faaliyetin, ISM İmalat PMI’sinin Nisan’daki 61,5’ten 62.1’e yükselmesiyle Mayıs ayında güçlü bir süratle büyümeye devam ettiğini gösterdi. Yayın, girdi fiyatı baskılarının gibisi görülmemiş bir süratle artmaya devam ettiğini bir defa daha vurguladı. Yeniden canlanan enflasyon tasalarını yansıtan gösterge ile 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi %2 bedel kazandı ve altın’ı, günün erken saatlerinde belirlediği çok-aylı yüksek düzeylerinden geri çekilmeye zorladı. 

Çarşamba günü, riskli olumlu piyasa ortamı USD’nin talep bulmasını zorlaştırdı ve altın’ın 1.900 doları geri almasına müsaade verdi.  Otomatik Data Sürece (ADP) Araştırma Enstitüsü Perşembe günü yaptığı açıklamada, özel kesim istihdamının Mayıs ayında 978.000 artarak 650.000 olan piyasa beklentisini geniş bir farkla aştığını duyurdu. Ayrıca ABD Çalışma Bakanlığı, haftalık Birinci İşsizlik Müracaatlarının 385.000 ile bir yıldan fazla bir müddetin en düşük düzeyine düştüğünü bildirdi.

altin 5

Sarı metal bu datalarla 1.900 dolara gerçek kesin bir toparlanma kaydetti

Ek olarak, IHS Markit’in ve ISM’nin Hizmet PMI’ları Mayıs ayında yeni seriler rekoru kırdı ve ABD’deki güçlü ekonomik toparlanmanın devam ettiğini teyit etti. Bununla birlikte, ISM’nin raporunun Ödenen Fiyatlar Endeksi 74 ile Temmuz 2008’den bu yana en yüksek düzeyine ulaştı. Emsal bir notta yetkililer, “anketin fiyat göstergeleri de eşsiz düzeylere tırmandı, bu da enflasyon telaşlarını artıracak” denildi.

IHS Markit’teki ekonomist, Markit Services PMI raporu hakkında yorum yaparken şunları söyledi. “Bu gibisi görülmemiş üretim ve fiyat artış oranları, kaçınılmaz olarak, FED siyasetinin daha evvel beklenenden daha erken daraltılacağına dair spekülasyonlara yol açacak.” dedi. 10 yıllık ABD T-tahvil getirisi bu bilgilerin akabinde %2’den fazla yükseldi ve ABD doları Endeksi, artan getirilerin dolar üzerindeki olumlu tesirini yansıtarak üç haftanın en güçlü düzeyine ulaştı. Sonuç olarak, XAU/USD günlük bazda yaklaşık %2 kaybetti.

Son olarak, ABD Çalışma İstatistikleri Ofisi Cuma günü yaptığı açıklamada, Mayıs ayında Tarım Dışı İstihdamın 559.000 artarak analistlerin 650.000’lik artış kestirimlerinin altında kaldığını duyurdu. Yayının altında yatan detaylar, İşsizlik Oranının Nisan’daki %6,1’den %5,8’e düştüğünü ve İşgücüne İştirak Oranının az bir değişiklikle %61,5 olduğunu ortaya koydu. Yatırımcıların sönük Mayıs ayı istihdam raporunu FED’in konvansiyonel görüşmeleri ertelemesine izin verecek bir faktör olarak değerlendirmesiyle birlikte USD güçlü düşüş baskısı altına girdi ve XAU/USD 1.900 dolara yanlışsız kesin bir toparlanma kaydetti.

altin 6

Gelecek hafta altın fiyatları için hangi tarihler ve gelişmeler kıymetli?

Pazartesi günü rastgele bir üst seviye makroekonomik bilgi yayınlanmayacak ve altın’ın teknik sonlar içinde ABD T-tahvil getirilerindeki hareketlere reaksiyon vermeye devam etmesi mümkün. Salı günü, euro bölgesinden birinci çeyrek GSYİH dataları ve Almanya’dan ZEW Anketi, Avrupa ekonomik evrakında yer alacak. Popüler analist Eren Şengezer’e nazaran, bu bilgilerin altın’ın değerlemesi üzerinde direkt bir tesiri olmamasına karşın, EUR/USD paritesindeki keskin bir dalgalanma USD talebini etkileyebilir.

Analiste nazaran Perşembe günü, ABD’den haftalık Birinci İşsizlik Müracaatları raporu, Mayıs Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine odaklanacak olan piyasa iştirakçileri tarafından büyük olasılıkla görmezden gelinecek. Nisan ayında TÜFE, Mart ayındaki %2,6’dan yıllık bazda %4,2’ye sıçradı ve XAU/USD, açıklandığı gün %1’den fazla kıymet kaybetti. Bu analiste nazaran, altın’ın enflasyon okumalarına hassaslığını yine teyit etti ve TÜFE’de olumlu bir sürprizin tartısını artırabileceğini gösterdi. Bu ortada Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararını açıklayacak ve Para Siyaseti Beyanı’nı yayınlayacak. 

Haftanın başlarında, ECB Lideri Christine Lagarde, güçlü siyaset dayanağının pandemi üzerinde ve ekonomik toparlanmaya gerçek bir köprü sağlamaya devam edeceğini söyledi. Piyasa iştirakçileri, Pandemi Acil Satın Alma Programında (PEPP) mümkün değişikliklerle ilgili ipuçları arayacak. Eren Şengezer’e nazaran, şahin havasında bir ECB tonu dolara ziyan verebilirken, güvercin duruşunun USD’ye güçlü bir takviye sağlaması pek mümkün değil. Zira piyasa iştirakçileri için büyük bir sürpriz olmayacak. Hafta sonu öncesinde, Michigan Üniversitesi Haziran ayı Tüketici Hassaslık Endeksi’nin flaş iddiasını yayınlayacak. 

adee04d68feefe79acbf21816ba0a7f8

Altın fiyatlarının teknik görünümü nasıl? “Haftaya bu düzeylere dikkat”

Eren Şengezer’e nazaran, günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi Perşembe günkü keskin düşüşün akabinde nihayet 70’in altına düşerek XAU/USD’nin çok alım düzeylerini düzelttiğini gösteriyor. Bu ortada analiste nazaran, Nisan başından itibaren yükselen trend çizgisi Cuma günü takviye olarak kaldı ve altın 20 günlük SMA’nın üzerinde kapandı ve yatırımcıların son düşüşü bir alım fırsatı olarak gördüklerini gösterdi. 

Eren Şengezer’e nazaran, 1.870 doların (20 günlük SMA) altında bir günlük kapanışla altın, 1.860 dolar civarındaki trend çizgisini tekrar test edebilir. Eren Şengezer’e nazaran, ikincisinin altında 200 günlük SMA, bir sonraki kritik dayanak olarak 1.840 dolarda yer alıyor. Üst istikamette Eren Şengezer’e nazaran, birinci direnç 1.900 dolar (psikolojik seviye), sonra 1.916 dolar (1 Haziran’da belirlenen çok-aylı en yüksek seviyeler) ve 1.930 dolarda (statik seviye) bulunuyor.

Hassaslık anketi: Ortalama fiyat amacı şu anda 1.863 dolarda bulunuyor!

Son anketlere nazaran, analistler altın piyasasında yakın vadede hafif bir düşüş eğilimi gösteriyor ve önümüzdeki hafta sonuna kadar ortalama 1.882 doların görüleceğini belirtiyorlar. Birkaç uzmanın 1.800 doların altında derin bir düzeltme öngörmesiyle, bir aylık görünümde ortalama fiyat gayesi şu anda 1.863 dolarda bulunuyor.  Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın varsayımı için “Profesyonel Analistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Düzeyleri Bekleyin! ” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın