Ekonomistler: Altın Fiyatları 2021 ve 2022’de Bu Düzeylerde Olacak!

Ekonomistler: Altın Fiyatları 2021 ve 2022’de Bu Düzeylerde Olacak!
Okunuyor Ekonomistler: Altın Fiyatları 2021 ve 2022’de Bu Düzeylerde Olacak!

60acbf012030274890734e6a

Altın fiyatları, 1.900 doları altına geriledi ve Capital Economics ekonomistleri değerli kestirimler paylaştı. Capital Economics ekonomistleri, yeni bir raporda birden fazla endüstriyel ve pahalı metalin yılı mevcut düzeylerin altında kapatacağını belirtiyor.

Capital Economics ekonomistleri: Altın fiyatları aşağı taraflı baskı altına girecek!

Mayıs, altın’ın en düzgün performans gösterdiği aylardan biri olduğu ve tüm metaller için harika bir ay oldu. Sarı metal ayda yaklaşık %8 yükselirken ONS başına 1.900 dolar düzeyini geçti. Fakat Capital Economics emtia grubu, bu yükseliş eğiliminin sürmesinin pek muhtemel olmadığını söyledi. Rapor, Çin’deki daha yavaş büyümeyi ve artan getiri tehdidini, düşüş görünümlerinin arkasındaki nedenlerden kimileri olarak gösteriyor. Capital Economics ekonomistleri bahse yönelik şunları söylüyor:

Bunun olabildiğince uygun olabileceğinden şüpheleniyoruz. Sonuçta, Çin’deki ekonomik büyümenin bu yılın ikinci yarısında yavaşlamasını beklemekte haklıysak, birçok endüstriyel metalin fiyatlarının yılı daha düşük kapatması olası. Bu ortada, altın fiyatlarındaki son artış, reel getirilerdeki düşüşün ima ettiğinden çok daha fazla oldu ve gerçek getiriler yükselmeye başladıkça altın fiyatının önümüzdeki aylarda yenilenen aşağı taraflı baskı altına gireceğini düşünüyoruz.

altin 3

Capital Economics ekonomistleri: Yıl sonuna kadar bu varlıklar bu düzeylere düşecek

Capital Economics, hem endüstriyel metallerin hem de kıymetli metallerin yıl sonuna kadar değerli ölçüde geri çekileceğini belirtiyor. Capital Economics ekonomistleri mevzuya yönelik şunları söylüyor:

Endüstriyel metal fiyatlarındaki daha fazla artışa karşın, vadeli süreç piyasalarındaki yatırımcılar net long vadeli konumlarını düşürmeye devam etti. Çin‘in rafine metal ithalatı epey güçlü kalırken, ‘yeniden stoklama sezonunun’ sona ermesi mümkün. İthalat ileriye gidiyor.

Capital Economics, ana metallerden, bakırın yılı metrik ton başına yaklaşık 8.000 dolar, alüminyumun 2.000 dolar, nikelin 15.000 dolar ve kalayın 24.000 dolar düzeyinde bitirmesini öngörüyor. Capital Economics ekonomistleri hususa yönelik şunları söylüyor:

Elektronik dalından gelen güçlü talep ve borsa stoklarındaki keskin düşüş, Mayıs ayında kalay fiyatını artırdı. Fakat, karantinalar istikrarlı bir biçimde kaldırıldığı için elektronik eserlere olan talebin hafiflemesi mümkün, bu nedenle kalay fiyatının düşmesini beklememizin bir nedeni de bu. Yıl sonuna kadar düşer.

1200z740 1600690878 shutterstock 632343953

Capital Economics ekonomistleri: Altın fiyatları için 2021’de 1.600 dolar ve 2022’de 1.600 doların altı görülecek!

Capital Economics ekonomistleri, değerli metaller sektöründe altın’ın ONS’unun 1.600 doları, gümüşün ONS’unun 21.50 doları, platinin 1.000 doları ve paladyumun 3.000 doları görerek yılı tamamlayacağını belirtiyor. Capital Economics, altın’ın 2022’de ONS başına 1.600 doların altına düşeceğini bile tahmin ediyor. Capital Economics ekonomistleri hususa yönelik şunları söylüyor:

2021’in büyük kısmında görülen eğilimin aksine çevrilmesiyle, altın ve gümüş fiyatları Mayıs ayında platin grubu metallerin (PGM’ler) fiyatlarından daha âlâ performans gösterdi. Geniş ölçüde istikrarlı ABD gerçek getirilerine karşın, altın fiyatları daha zayıf bir dolar nedeniyle yükseldi. Birtakım inançlı liman yatırım akışları ve Asya’dan gelen güçlü fiziki talep de var. Her halükarda, Asya’daki güçlü fizikî talebin, beklediğimiz yüksek ABD gerçek getirilerinden altın’ı muhafazası pek mümkün değil.

Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın kestirimi için “Derin Düzeltme Riski!” İşte 5 Analistten Altın Fiyatları Tahminleri” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın