Dünyanın birinci nükleer atık mezarı kuruluyor!

Dünyanın birinci nükleer atık mezarı kuruluyor!
Okunuyor Dünyanın birinci nükleer atık mezarı kuruluyor!

Dünyanın birçok yerinde nükleer santraller bulunuyor. Fakat 400’den fazla nükleer santral olmasına karşın kalıcı bir nükleer atık alanı bulunmuyor. Bugüne kadar nükleer atıklar, çeşitli tanklarda depolandı yahut vitrifikasyon kullanılarak cama dönüştürüldü. Lakin uzmanların bu atıklarla ilgili yeni bir planı var.

Nükleer atıklar, 2024’ten sonra Finlandiya’daki yeraltı depolarında saklanacak

Nükleer atıklarla ilgili bir müddettir araştırma yapan uzmanlar, atıkları bir yer altı deposunda toplama kararı aldı. Atık mezarı, Finlandıya’nın Eurajoki köyünün derinliklerinde oluşturulacak. Fince “derin çukur” manasına gelen Onkalo ismini taşıyacak olan nükleer atık imha alanı, planlandığı üzere giderse 2024’te kullanılmaya başlayacak. Herşey planlandığı üzere giderse Finlandiya, bu fikri hayata geçiren birinci ülke olacak.

Posiva brandikuvaa ONKALOsta 18.9.2019 6 verkkosivuuutinen

Nükleer atıklar bakır fıçılara yerleştirilmiş kullanılmış uranyum yakıt çubukları biçiminde Onkalo’ya taşınacak. Bu fıçıların, nükleer mezarda 100 bin yıl kalması planlanıyor. Atıklar, günümüzde birçok uzman tarafından tasa ile takip edilen bir bahis halini aldı. Fakat Finli yetkililer, bölgeyi bilerek seçtiklerini ve tüm tedbirleri aldıklarını belirtiyor.

nukleer sdn

Eurajoki köyünün derinliklerinde seçilmesinin nedenleri ortasında birinci olarak kırsal ve insan hayatından uzak olması yer alıyor. Nükleer atıkların su ile teması tehlikeli olduğu için mezar sağlam bir kaya modülünün içerisine oluşturulacak. Ayrıyeten nükleer atıklar, evvel dökme demir bir kapta depolanacak ve bir soy argon gazı katmanıyla kaplanacak. Son olarak tüm suram bakır bir fıçıya yerleştirilecek.

sdn2 2

Fakat tüm bu tedbirlere karşın korozyon kaygısı de gündemde. Lakin uzmanlar, bununla ilgili de tedbirleri aldıklarını belirtiyorlar. Nükleer mezar fikri birinci defa hayata geçiriliyor. Lakin bu fikri takip etmek isteyen ülkeler de bulunuyor. Bunların başında ABD ve Fransa yer alıyor. Lakin toplum tarafından şimdi kabul görmemesi projelerin askıya alınmasına neden oluyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından yahut SDN Forum‘dan bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın