Dünyanın birinci elektrikli araç şarj eden otoyolu!

Dünyanın birinci elektrikli araç şarj eden otoyolu!
Okunuyor Dünyanın birinci elektrikli araç şarj eden otoyolu!

İnsanların elektrikli araç satın almadaki en büyük tasalarından biri şarj istasyonlarının yetersizliği. Araç sahipleri, daima olarak en yakın şarj istasyonunu araştırmak istemiyor. Üstelik bir elektrikli arabanın şarj olması saatler sürüyor. Mühendisler, dünyanın dört bir yanındaki şoförleri bu araçlara geçirmek için birçok zorluğun üstesinden gelmeye çalışıyor.

ford 300 milyon dolarlik yatirim planini acikladi 1ford 300 milyon dolarlik yatirim planini acikladi 1

Romanya fabrikasına 300 milyon dolar yatırım yapan Ford, burada ICE ve elektrikli güç aktarma organları ile yeni hafif ticari araç üretecek.

İtalya elektrikli araç şarj otoyoluna kavuşacak

Mevcut sistemlerde kimi elektrikli arabaların tam şarj olması saatler sürmekte. Bu da araç sahiplerinin seyahat yapmasına mahzur oluşturuyor. Lakin İsrail merkezli ElectReon Wireless şirketi, “Dinamik Kablosuz Güç Aktarımı” teknolojisiyle bu probleme tahlil buldu.

dunyanin ilk elektrikli arac sarj eden otoyolu2 1dunyanin ilk elektrikli arac sarj eden otoyolu2 1

İtalya, dünyanın birinci elektrikli araç şarj otoyoluna sahip olacak. Mühendisler, şarjlı karayolunu kuzey İtalya’daki yol boyunca yerleştiriyor. Şirketin geliştirdiği teknoloji, araç içine gömülü elektrifikasyon ekipmanı ile özel olarak inşa edilmiş yollarda ilerlerken MESKEN pillerinin şarj edilmesini sağlıyor.

Birinci test, İtalya’da Milano ve Brescia ortasında uzanan bir kilometre uzunluğundaki otoyolda yapılıyor. ElectReon, asfaltın altına bakır borular yerleştirerek otoyolda şarj altyapısı kurdu. Bu borulardaki güç, manyetik indüksiyon ile yolda ilerlerken kablosuz olarak araç akülerine aktarılacak.

Elektrikli araç şarj sisteminin çalışması için grup, yol kenarına bir denetim ünitesi yerleştirdi. Bununla birlikte, denemedeki her aracın şasisine bir alıcı yerleştirilmesi gerekiyor.

Şirket, sistemin evvelki testlerinde araçların alıcılarına ortalama 70 kW transfer suratı gösterdiğini açıkladı.

ElectReon, testi gerçekleştirmek için ondan fazla İtalyan ortağıyla birlikte çalışıyor. Bunlardan en kıymetlisi paralı geçiş yolunu işleten Brebemi. Pilot uygulamanın hedefi, teknolojinin fiyatlı yollarda nasıl işleyeceğini görmek.

Brebemi, pilot projeyi finanse ederken, ElectReon ise kablosuz elektrikli yol sistemini tedarik ediyor. Projeyi, hem sabit hem de dinamik ortamlarda farklı elektrikli araç çeşitleri üzerinde test ediyorlar.

Deneme başarılı olursa, gelecekte elektrikli araç sahipleri aracı durdurmadan şarj edecek. Birebir vakitte şarj istasyonlarına da gereksinim azalacak. Bununla birlikte, araçlar daha küçük pillere sahip olacaktır.

İsrail merkezli şirket aslında Tel Aviv’de bir deneme yaptı. Mühendisler elektrikli yolları İsveç ve Almanya’da da test ediyor. Fakat İtalya’daki teknoloji, bir otoyoldaki birinci deneme.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın