Dünyaca Ünlü Altın Analistleri Uyardı: Derin Bir Çöküş!

Dünyaca Ünlü Altın Analistleri Uyardı: Derin Bir Çöküş!
Okunuyor Dünyaca Ünlü Altın Analistleri Uyardı: Derin Bir Çöküş!

F051 rt

Hedge fonları ve para yöneticileri, spekülatif altın bahislerini artırmaya devam ediyor. Lakin kimi analistlere nazaran, Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komisyonu’ndan (CFTC) gelen son ticaret bilgileri, ivmenin yavaşladığını gösteriyor.

Altın’a spekülatif ilgi, arka arda beş hafta boyunca yükseldi

Birtakım analistler, teknik göstergelerin altın’ın ONS başına 1.900 doların üzerine çıktıktan sonra çok satın alındığını gösterdiğini belirtiyor. Analistler, mevcut düzeyde konsolidasyonun pahalı metalin uzun vadeli yükseliş trendi için sağlıklı olacağını ekliyor. Phoenix Futures and Options Lideri Kevin Grady, “Piyasa güçlü bir yükseliş trendinde istikrarlı görünüyor” dedi.

1 Haziran’da sona eren hafta için CFTC’nin raporu, para yöneticilerinin Comex altın vadeli süreçlerinde spekülatif brüt long konumlarını 3.408 kontrat artırarak 147.270’e yükselttiğini gösterdi. Aynı vakitte, short durumlar 690 mukavele artarak 37.297’ye yükseldi. Altın’a spekülatif ilgi, art arda beş hafta boyunca yükseldi. Altın’ın net long’ları şu anda bir evvelki haftaya nazaran yaklaşık %2,5 artışla 109.973 kontrat düzeyinde bulunuyor. Anket döneminde altın fiyatları üst çıkmayı başardı ve yıl için kısaca olumluya döndü.

3959 webp lossy 70

TD Securities’in emtia analistleri altın yatırımcılarını uyarıyor!

Saxo Bank’ın emtia stratejisi lideri Ole Hansen, geçen haftaki alımların Nisan ve Mayıs aylarında görülen aktiviteye kıyasla kıymetli ölçüde düşük olduğunu belirtiyor. Ole Hansen hususa yönelik şunları söyledi:

Teknik satın alma ve trendi takip eden büyük fonlardan short kapama kombinasyonuyla Nisan ayının başından bu yana 240 dolar arttı. Geçen hafta taze alım eksikliği, bu birinci talebin artık karşılandığını gösterebilir.

TD Securities’in emtia analistleri de yatırımcıları altın piyasasında yavaşlayan ivme konusunda uyarıyorlar. TD Securities’in emtia analistleri hususa yönelik şunları söyledi:

Spekülatif akışlardaki yavaşlama, Hindistan’dan gelen zayıf fiziki talep ve Çin kara altın piyasalarından, Orta Krallık’tan ithalat talebinin zayıflayabileceğine dair işaretler, tüm artan kırılganlıklar nedeniyle altın piyasalarının geri çekilmeye karşı giderek daha savunmasız olabileceğini gösteriyor. Zayıf bir tarım dışı maaş bordrosu baskısı para yöneticilerinin ilgisini canlandırmış olabilir ve Cuma günü derinleşen geri çekilmeyi şimdilik durdurmuş olabilir. Lakin daha derin bir geri çekilmeyi önlemek için faizde daima bir artış gerekli olacak.

Altin 9

Hedge fonları altın konusunda yükselişe geçse de gümüş piyasasında düşüş eğilimi artıyor

Hedge fonları altın konusunda hala yükselişe geçse de gümüş piyasasında düşüş eğilimi artmaya devam ediyor. Son rapor, Comex gümüş vadeli süreçlerinde parayla yönetilen spekülatif brüt long konumların 2.509 mukavele azalarak 70.120’ye düştüğünü gösterdi. Aynı vakitte, açık durumlar 478 kontrat artarak 29.441’e yükseldi. Gümüşün net long’ları artık bir evvelki haftaya nazaran yaklaşık %7 düşüşle 40.679 kontrat düzeyinde bulunuyor. Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, anket periyodunda fiyatlar dalgalanmaya devam etti ve ONS başına 28.50 doların üzerinde kısa bir baskı yapamadı.

Birtakım analistlere nazaran, düşen ana metal fiyatları zayıflayan endüstriyel talebi vurgularken gümüş, gayret etmeye devam ediyor. Yüksek kaliteli bakır vadeli süreçleri, riskten korunma fonları piyasaya daha fazla düşüş eğilimi göstermeye devam ederken, pound başına 4,50 dolar civarında kritik takviyesi test etmeye devam etti. Rapor, Comex yüksek kaliteli bakır vadeli süreçlerinde parayla yönetilen spekülatif brüt long konumların 3.455 kontrat azalarak 67.542’ye düştüğünü gösterdi. Aynı vakitte, açık durumlar 2.825 mukavele artarak 40.774’e yükseldi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın