Dünya Bankası: Türkiye yüzde 5 büyüme gayesini tutturabilir

Dünya Bankası: Türkiye yüzde 5 büyüme gayesini tutturabilir
Okunuyor Dünya Bankası: Türkiye yüzde 5 büyüme gayesini tutturabilir

TUz6hCBYRkGAhK4mnIgRmw

Dünya Bankası tarafından yayımlanan Türkiye Ekonomik İzleme Raporu’nun (TEM) 5. serisi olan Nisan 2021 raporunun tanıtım toplantısı, çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan Dünya Bankası Türkiye Ülke Yöneticisi Kouame, raporun, Türkiye iktisadına ait değerlendirmeler, gelecekte güçlü ve kapsayıcı büyüme sağlanması için teklifler içerdiğini söyledi.

Kouame, dünyanın ve Türkiye’nin salgın nedeniyle güç vakitler geçirdiğini tabir ederek, şunları kaydetti:

“Covid-19, büyük ihtimalle Büyük Buhran’dan bu yana karşılaştığımız en büyük ekonomik krizi ortaya çıkardı. Pek çok ülke, bu krizin tesirleriyle cebelleşiyor. Global iktisat geçen yıl yüzde 4,3 küçüldü, Çin’i de çıkartacak olursanız yüzde 5’lik bir küçülmeden bahsediyoruz. Salgın, dünyanın her bir yanında yoksulluğun artmasına sebep oldu. 2020 yılında dünyada yaklaşık 100 milyon kişinin çok yoksulluğa sürüklendiğini düşünüyoruz.”

Türkiye’de iktisadın geriye gitmesini önlemek için kullanılan araçları aktaran Kouame, “2020’de tüm dünyada küçülme gerçekleşti lakin Türkiye, negatif büyümenin gerçekleşmediği ender ülkelerden biri oldu. Türkiye, 2020 yılında yüzde 1,8 büyüdü. Bu da aslına bakarsanız büyük ekonomiler açısından çok değerli bir büyüme oranı” dedi.

“G20 ÜLKELERİ İÇERİSİNDE TÜRKİYE, GEÇTİĞİMİZ YIL EN SÜRATLİ BÜYÜYEN ÜLKEYDİ”

Dünya Bankası Makroekonomi, Ticaret ve Yatırım Ünitesi Kıdemli Ekonomisti David Knight ise Türkiye Ekonomik İzleme Raporu’nun ana bulgularını paylaştı.

Knight, “Salgından önemli olarak etkilenmiş olmasına karşın Türkiye’nin genel manadaki ekonomik performansı 2020 yılı boyunca çok uygundu. Gerçek manada yüzde 1,8’lik büyüme gerçekleştirdi. Hatta G20 ülkeleri içerisinde Türkiye, geçtiğimiz yıl prestijiyle en süratli büyüyen ülkeydi.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de geçen yıl haziran, temmuz aylarında ekonomik faaliyetlerin artmaya başladığını, sonrasında ekonomik faaliyetlerin yılın geneline yayıldığını söz eden Knight, “Geçtiğimiz yıl hükümetin salgına karşı sunduğu ekonomik toparlanma programı, G20 ekonomileri içerisinde ortalama büyüklükteydi.

Öbür ülkelerle karşılaştırıldığında epey yüksek manada takviye verildiğini görüyoruz. Kredi garantileri, devlet bankalarının direkt mali transfer yapmak yerine sermaye dayanakları çok katkı sağladı.” biçiminde konuştu.

Knight, büyümenin bu yıl yüzde 5 olmasının beklendiğini söyledi.

Enflasyonun bu yıl içerisinde yüzde 15,5 olmasını beklediklerini söz eden Knight, “2022 ve 2023’te mevcut potansiyel büyümenin her yıl için yüzde 4,5 gerçekleşmesini mevcut bilgiler ışığında bekliyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’DE ÖNLEMLER ALINIYOR”

Dünya Bankası Makroekonomi, Ticaret ve Yatırım Ünitesi Kıdemli Ekonomisti Knight, yeşil dönüşümün gerçekleşmesi açısından Türkiye’nin rekabet edebilecek bir avantajı bulunduğunu vurgulayarak, Türkiye’de vaktinde ve aktif bir toparlanma sağlanması açısından etkinler ve bilançolar üzerinde çok olumlu rol oynayabilecek önlemler alındığını söyledi.

Knight, Dünya Bankası’nca yayımlanan rapora, Facebook, Twitter ve öteki paylaşım kanallarından ulaşılabileceğini de kelamlarına ekledi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın