Dünya Altın Konseyi’nden Dev Altın Kestirimleri: 2011’den Bu Yana İlk!

Dünya Altın Konseyi’nden Dev Altın Kestirimleri: 2011’den Bu Yana İlk!
Okunuyor Dünya Altın Konseyi’nden Dev Altın Kestirimleri: 2011’den Bu Yana İlk!

iStock 494433569 3

Dünya Altın Konseyi’nin (WGC) en son bilgilerine nazaran, yatırımcılar bir sefer daha altın piyasasına geri dönüyor. Yatırımcılar bu ataklar ile altın destekli borsa yatırım fonlarında (ETF) üç aydır arkası gerisine yaşanan çıkışlara son veriyor.

Dünya Altın Kurulu, altın fiyatlarındaki ivmeye ve 1.900 dolar düzeyine dikkat çekiyor

WGC, en son piyasa raporunda, küresel altın destekli ETF‘lerin geçen ay 61,3 tonluk giriş gördüğünü ve Şubat, Mart ve Nisan aylarında bildirilen çıkışları bilakis çevirdiğini söyledi. Analistler, faktörlerin bir ortaya gelmesinin yatırım talebini kıymetli metale geri döndürmeye yardımcı olduğunu ekliyor. Dünya Altın Kurul analistleri raporlarda hususa yönelik şunları söylüyor:

Bunun büyük ölçüde altın’ın fiyat gücüyle artan yatırım talebinin yanı sıra piyasadaki yenilenen enflasyon telaşlarının, daha zayıf bir doların ve daha düşük gerçek getirilerin bir işlevi olduğuna inanıyoruz.

WGC, geçen ay sarı metal fiyatlarının %7.5 yükselerek ONS ​​başına 1.900 doların üzerine çıktığını vurguluyor. Raporda, “Altın, son iki ayda %13 oranında artış göstererek, yıl bazında tesirli bir halde yatay seyrediyor” denildi.

3959 webp lossy 70

Adam Perlaky: Altın, yatırımcılar için umut verici bir varlık olmaya devam ediyor

WGC, fiyat artışı ve yenilenen yatırım talebinin, yönetilen global varlıkların (AUM) bedelini geçen yıl görülen Ağustos ayındaki en yüksek düzeylere nazaran yalnızca %9 düşüşle 222 milyar dolara ittiğini söyledi. Tıpkı vakitte, global holdingler artık 3.628 tonda duruyor. Bu da Ekim 2020 rekoru olan 3.908 tonluk rekorun yalnızca %7’si. Kıdemli analist Adam Perlaky, hususa yönelik şunları söylüyor:

Sarı metal, yatırımcılar için umut verici bir varlık olmaya devam ediyor. Zira piyasa davranışı, ABD dolarının gücünü seyreltmesi ve gerçek getirilerin düşmesiyle birleştiğinde enflasyonist baskılar tarafından denetim edilmeye devam ediyor.

Bölgesel bilgilere bakıldığında, Kuzey Amerika altın fonları, 34,5 ton artan holdinglerle büyümede başı çekti. Bu ortada, Avrupa fonlarında 31,2 tonluk giriş görüldü. WGC, düşük maliyetli ETF’lere de güçlü girişler gördüğünü söyledi.

Altin 8

WGC, yakın vadede pahalı metal için destekleyici faktörler görmeye devam ediyor

Sarı metal fiyatları geçen ayki karlarını ONS başına 1.900 doların üzerinde tutamasa da WGC, yakın vadede kıymetli metal için destekleyici faktörler görmeye devam ettiklerini söyledi.

Analistler, “Kısa vadeli fiyat performans modelimiz, kullandığımız temel değişkenlerin ikisi dışında hepsinin altın’ın performansına olumlu bir katkısı olduğunu gösterdi. Bu, Haziran 2011’den bu yana birinci ay oldu.” dedi. Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, daha fazla sarı metal kestirimi için “Dünyaca Ünlü Altın Analistleri Uyardı: Derin Bir Çöküş!” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın