DSÖ’den ‘adaletsiz aşılama’ reaksiyonu

DSÖ’den ‘adaletsiz aşılama’ reaksiyonu
Okunuyor DSÖ’den ‘adaletsiz aşılama’ reaksiyonu

spbD0POWNEin0pF7CKqgVA

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının gidişatında “cesaret verici işaretler” görmeye devam ettiklerini belirterek DSÖ’ye bildirilen olay sayılarının son 6 haftadır, meyyit sayılarının ise son 5 haftadır düşüşte olduğunu bildirdi.

Ghebreyesus, örgütün Cenevre’deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Covid-19 aşılarının global çaptaki adaletsiz dağılımına yansısını tekrarladı.

“Giderek artan bir formda çift yollu bir salgın görüyoruz” diyen Ghebreyesus, salgında pek çok ülke tehlikeli bir durumla karşı karşıyayken, nüfusunun büyük bir kısmını aşılayan ülkelerde ise kısıtlamaların kaldırılmasının tartışıldığını belirtti.

Ghebreyesus, aşıların adaletsiz dağılımının virüsün yayılmaya devam etmesine neden olduğunu ve bunun da yeni ortaya çıkan varyantların aşıların daha az tesirli olma riskini beraberinde getirdiğini vurguladı.

“ADALETSİZ AŞILAMA TÜM ULUSLAR İÇİN BİR TEHDİT”

Birinci Covid-19 aşılamalarının başlamasının akabinde geçen 6 ayda, yüksek gelirli ülkelerin dünyadaki mevcut dozların neredeyse yüzde 44’ünü uyguladığını belirten Ghebreyesus, buna rağmen düşük gelirli ülkelerde ise bu dozların yalnızca yüzde 0,4’ünün uygulandığına dikkati çekti.

Ghebreyesus, “Bu istatistikle ilgili en hudut bozucu şey, aylardır değişmemiş olmasıdır. Adaletsiz aşılama, sırf en az aşıya sahip olanlar için değil, tüm uluslar için bir tehdittir” ihtarında bulundu.

“Küresel olarak, salgının gidişatında cüret verici işaretler görmeye devam ediyoruz.” sözünü kullanan Ghebreyesus, kendilerine bildirilen olay sayılarının son 6 haftadır, meyyit sayılarının ise son 5 haftadır düşüşte olduğunu aktardı.

Ghebreyesus, olumlu gidişata rağmen dünya çapında hala “karışık bir tablo” gördüklerini, geçen hafta DSÖ’ye bildirilen meyyit sayılarının Afrika, Amerika ve Batı Pasifik bölgelerinde arttığını belirtti.

G7 ÖNDERLERİNE DAVET

Aşılara en fazla erişimi olan ülkelerde, ileri yaş kümeleri ortasında vefat oranlarında düşüş gözlemlediklerine işaret eden Ghebreyesus, varlıklı ülkelere aşı bağışı yapma davetini yineledi.

Ghebreyesus, dünya genelinde nüfusun yüzde 10’unun eylül sonu, yüzde 30’unun da yıl sonuna kadar aşılanması davetinde bulunduğunu anımsatarak “Bu amaçlara ulaşmak için eylül ayına kadar ek 250 milyon doza muhtaçlığımız var. Yalnızca haziran ve temmuz ayları için ise 100 milyon doza muhtaçlığımız var. Bu hafta sonu G7’nin önderleri yıllık dorukta bir ortaya gelecek. G7’yi yalnızca dozların paylaşılmasını taahhüt etmeye değil, çabucak haziran ve temmuz aylarında bu paylaşımı yapmaya davet ediyorum” halinde konuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın