DSÖ: Salgın her yerde bitene kadar hiçbir yerde bitmeyecek

DSÖ: Salgın her yerde bitene kadar hiçbir yerde bitmeyecek
Okunuyor DSÖ: Salgın her yerde bitene kadar hiçbir yerde bitmeyecek

nPSXq9tTk0mzsnw5WGBQkg

”Corona virüs salgını dünyanın her yerinde bitmedikçe, hiçbir yerde bitmeyecek” Açıklama Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Basın Sözcüsü Tarik Jasarevic tarafından yapıldı.

Jasarevic, “Salgın her yerde bitene kadar hiçbir yerde bitmeyecek. Aşılara erişimdeki şok edici global eşitsizlik, pandemiyi sona erdirmenin en büyük risklerinden biri olmaya devam ediyor” dedi.

‘DAMLAMA TESİRİ’NE BENZETTİ

Global aşılamayı, birinci başta en zenginlerin erişebildiği ve fiyatın vakitle fakat kademeli olarak düşerek en fakirlerin yararlandığı ‘damlama etkisine’ (Trickle-down) benzeten Jasarevic “Damlama tesiriyle aşılama, ölümcül bir teneffüs virüsüyle savaşmak için tesirli bir strateji değildir. Halk sıhhati tedbirleri ve aşılamanın (biri ya da oburu değil) bir kombinasyonu ile hayatları ve geçim kaynaklarını kurtarmak, pandemiden çıkmanın tek yoludur” tabirlerine yer verdi.

6G5FUl B8UmQmXxx VyuAA

DSÖ’ün pandemiyi bitirmek için eforları hakkında bilgi veren Jasarevic, “DSÖ üye devletleri, Eylül ayına kadar her ülke nüfusunun en az yüzde 10’unu aşılamak için büyük bir çabayı, yıl sonuna kadar da en az yüzde 30 aşılama gayemize ulaşmak için ilerlemeyi desteklemeye çağırıyor. Devam eden aşı krizi, salgını sürdüren skandal bir eşitsizliktir. Halk sıhhati tedbirleri ve aşılama kombinasyonu ile hayat ve geçim kaynaklarını kurtarmak pandemiden çıkmanın tek yoludur” dedi.

”EN ÇOK ÖDEYEBİLENE AYRICALIK TANIYOR”

Ülkelerin aşı üreticileriyle ikili muahedeler yaptığına dikkat çeken Jasarevic, “Aylar evvel, hatta aşılar seri üretim sürecine girmeden evvel ikili mutabakatlar yapan asıl ‘en güçlü’ ülkeler dışında, öteki kimi yüksek gelirli ülkeler COVAX çalışmalarına kaydolan bir dizi şirketle ikili mutabakatlar yaptı. Şirketlerin, bu birinci tedarik kısıtlamaları periyodunda COVAX AMC ülkelerine (92 alt ve orta gelirli ülke) gitmiş olabilecek (aşı) partilerin tedarikini kaçınılmaz olarak etkileyen ikili mutabakatlara öncelik verdiğini gördük. DSÖ’nün koordineli bir global planı savunmasının nedeni budur” dedi.

8CVsxG KkUmSZEl wSVkrQ

Bu hali hazırda modül kesim aşı alımlarının en çok ödeyebilene ayrıcalık tanıdığını belirten Jasarevic, bu durumun birçok ülkenin sıhhat çalışanlarını ve yüksek risk kümelerini aşılamaya bile başlamamışken kimi popülasyonların daha genç insanları aşılamasına yol açtığını belirtti. Jasarevic “Olağanüstü tedbirler ve global iş birliği gerektiren aşılara adil erişimi sağlamamız gerekiyor: ülkelerin dozları paylaşması, C-TAP ile bağ kuran şirketler, aşı üretimi için kritik materyallerin fiyatsız ihracatına müsaade verilmesi, teknoloji paylaşımı ve bilgi üretimi aşılara eşit erişimin sağlanmasında kritik olacaktır” dedi.

SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI AMACI

‘Sürü bağışıklığı’ hakkında bilgi veren DSÖ Sözcüsü, “Nüfus bağışıklığı olarak da bilinen ‘sürü bağışıklığı’, bir popülasyonun aşılama yoluyla bağışık olduğu yahut evvelki enfeksiyon yoluyla geliştirilen bağışıklık kazandığında meydana gelen bulaşıcı bir hastalığa karşı dolaylı korumadır” sözlerine ek olarak DSÖ’ün aşılama yoluyla ‘sürü bağışıklığına’ ulaşmayı desteklediğini belirtti. Gereksiz hadiselere ve ölümlere neden olacağından, bir hastalığın nüfusun rastgele bir kesitine yayılmasına müsaade verilmemesi gerektiğini tabir eden Jasarevic kelamlarına şöyle devam etti, “COVID-19’a karşı sürü bağışıklığı, insanları hastalığa neden olan patojene maruz bırakarak değil, aşılama yoluyla koruyarak elde edilmelidir. Aşılar, tıpkı bir hastalığa maruz kaldığımızda olduğu üzere, ‘antikorlar’ olarak bilinen hastalıklarla savaşan proteinler oluşturmak için bağışıklık sistemlerimizi eğitir, ancak- en kıymetlisi – aşılar bizi hasta etmeden çalışır. Aşılanmış bireyler, kelam konusu hastalığa yakalanmaktan ve rastgele bir bulaşma zincirini kırarak patojeni bulaştırmaktan korunurlar.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın