DSÖ: 2021 daha ölümcül olacak

DSÖ: 2021 daha ölümcül olacak
Okunuyor DSÖ: 2021 daha ölümcül olacak

KdTRAZ3NkkiJ0BIId8olOg

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), 2019 yılının sonlarında Çin’de ortaya çıkan ve 2020 yılında bütün dünyaya yayılarak bir salgına dönüşen corona virüse bağlı Covid-19 hastalığı nedeniyle 2021 yılının “çok daha ölümcül” geçeceğini belirtti.

DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu salgının ikinci yılının birincisinden çok daha ölümcül olacağına inanıyoruz” dedi. DSÖ’nün en aktüel datalarına nazaran dünya genelinde 3 milyon 339 binden fazla insan Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Ghebreyesus, Hindistan’da yaşanan salgının ikinci dalgasının “ciddi derecede kaygı verici” olduğunu belirterek, Hindistan’ın birçok eyaletinde “tedirgin edici derecede yeni olay, hastaneye yatma ve ölüm” kaydedildiğini aktardı. Ghebreyesus, DSÖ olarak Hindistan’a oksijen tüpü, sahra hastaneleri için çadır, maske ve tıbbi araç gereç gönderdiklerini tabir etti.

DSÖ datalarına nazaran Hindistan’da bugüne kadar Covid-19’a yakalanan insan sayısı 24 milyonu aşarken, en az 262 bin kişi de hayatını bu hastalıktan kaybetti. Cuma günkü bilgilere nazaran, son 24 saat içinde corona virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 4 binden fazla olarak açıklandı. Hindistan’da vefat sayıları son 3 gündür üst üste 4 binin üzerinde seyrediyor.

Acil durumun yalnızca Hindistan için geçerli olmadığını da kelamlarına ekleyen Ghebreyesus, ortalarında Nepal, Sri Lanka, Vietnam, Kamboçya, Tayland ve Mısır’ın olduğu ülkelerin de yüksek hadise ve hastaneye yatma sayılarıyla çaba ettiğini söyledi. DSÖ Genel Yöneticisi ayrıyeten kıta Amerikasında da hadiselerin yüksek olduğunu söyledi ve geçen hafta içerisinde corona virüs kaynaklı ölümlerin yüzde 40’ının Kuzey, Orta ve Güney Amerika’da kaydedildiğini belirtti.

DSÖ’DEN AŞILARI COVAX’E BAĞIŞLAYIN DAVETİ
DSÖ Genel Yöneticisi Ghebreyesus ayrıyeten çocuklara aşı yapmayı planlayan ülkelere bir davette bulunarak, çocuklara yapılacak aşıları COVAX programı kapsamında bağışlamalarını istedi. Ghebreyesus online olarak düzenlenen toplantıda, “Bazı ülkelerin çocuklarını ve ergenlerini neden aşılamak istediklerini anlıyorum fakat şu anda bunu tekrar düşünmelerini ve onun yerine aşıları COVAX’e bağışlamalarını istiyorum” dedi.

DSÖ, öteki ülkelerin de Fransa ve İsveç’i bu mevzuda örnek almalarını talep ediyor. Fransa ve İsveç, öncelikli nüfusunu aşıladıktan sonra COVAX programına aşı bağışında bulunmuştu. Son haftalarda ergenlerin de aşılanması konusunda müsaade çıkan ülkeler ortasında ABD ve Kanada bulunuyor.

DSÖ ve Aşı ve Bağışıklık Global İttifakı’nın (Gavi) ortak teşebbüsü olan COVAX programı, bütün ülkelerin adil bir biçimde Covid-19 aşısına erişimini garanti altına almayı hedefliyor. Şu ana kadar muhtaçlığı bulunan ülkelere 60 milyon doz Covid-19 aşısı eriştiren COVAX programı, Hindistan’da yaşanan yeni dalga sebebiyle ülkenin AstraZeneca aşılarının ihracatına müsaade vermemesi nedeniyle bilhassa fakir ülkelerde yaşanan aşı gereksinimini karşılamak konusunda zorluk yaşıyor.

DSÖ datalarına nazaran şu ana kadar dünya genelinde 1 milyar 26 milyon doz aşı yapıldı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın