Devasa Antarktika buzdağı yıllarca okyanusta sürüklenebilir

Devasa Antarktika buzdağı yıllarca okyanusta sürüklenebilir
Okunuyor Devasa Antarktika buzdağı yıllarca okyanusta sürüklenebilir

Avrupa Uzay Ajansı‘ndan bir bilim insanı yaptığı açıklamada, bu ayın başlarında Antarktika’yı kıran büyük bir buzdağının okyanus boyunca birkaç yıl boyunca dağılmadan ve erimeden evvel sürüklenebileceğini söyledi.

A-76 olarak isimlendirilen bu devasa buzdağı Paris kentinden 40 kat daha büyük.

dunyanin en buyuk buzdagi antarktikadan koptudunyanin en buyuk buzdagi antarktikadan koptu

Avrupa Uzay Ajansı ve İngiliz Antarktik Araştırması‘na nazaran, Ronne Deniz Sahanlığı‘ndan devasa büyüklükte bir buz kütlesi koptu.

Buzdağı geniş çağlı inceleme altında

Buzdağı birinci olarak İngiliz Antarktik Araştırma grubunda yer alan bilim adamları tarafından tespit edildi. Avrupa Uzay Ajansı‘nın Sentinel 1A uydusu tarafından çekilen imgeler kullanılarak ABD Ulusal Buz Merkezi tarafından da onaylandı.

Uzay ajansında kıdemli bir bilim insanı Mark Drinkwater, buzdağlarının nizamlı olarak Antarktika buz sahanlıklarından soğumasına karşın, A-76′nın kırıldığı bölgenin son yıllarda nispeten küçük bir değişiklik gördüğünü söyledi.

Devasa Antarktika buzdagi yillarca okyanusta suruklenebilirDevasa Antarktika buzdagi yillarca okyanusta suruklenebilir

Drinkwater: A-76‘nın sonunda Antarktika etrafındaki Weddel Denizi‘nden kaçıp Güney Atlantik’e sürükleneceğini lakin bu seyahatin yıllar sürebileceğini lisana getirdi. Ayrıyeten kelamlarına: “Nispeten soğuk sularda kalırlarsa Antarktika etrafında 18 yıla kadar sürebilen buzdağlarını gördük. Lakin muhtemelen bu şey Weddel Denizi’nden Güney Atlantik’e gerçek yol aldığında süratli bir halde parçalanacak” diye devam etti.

2017’de Antarktika’daki Larsen C buz katmanından doğan daha da büyük A-68 buzdağı bu yılın başlarında ortadan kayboldu.

Drinkwater, uyduların bilim beşerlerine yardımcı olduğunu ve fark edilmeyecek ayrıntıları açığa çıkardığını vurguladı. Ayrıyeten: “Herkesin dünyanın hiçbir vakit değişmeyen ve donmuş bir bölgesi olduğunu düşündüğü kıta aslında çok dinamiktir” dedi. Ek olarak, Antarktika’nın son 30 yılda uzaydan izlenen kısımlarında artan buz kırılma faaliyetlerinin iklime bağlanabileceğini de kelamlarına ekledi.

Devasa Antarktika buzdagi yillarca okyanusta suruklenebilir 1Devasa Antarktika buzdagi yillarca okyanusta suruklenebilir 1

Antarktika buz katmanları, iç kısımda taze buz oluşsa bile tertipli olarak büyük modülleri denize sürüklenebilir.

Drinkwater son olarak: “Antarktika‘nın kimi kısımları ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir. Sıcaklıktaki artış buzulları büyük oranda etkiliyor. Bu da buz katmanlarının istikrarını bozuyor. İklim, bu değişikliklerden sorumludur. Ayrıyeten bu durum uzun vadede Antarktika etrafındaki farklı yerlerde geniş kapsamlı tesirlere sahip olacaktır” dedi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın