“Derin Düzeltme Riski!” İşte 5 Analistten Altın Fiyatları İddiaları

“Derin Düzeltme Riski!” İşte 5 Analistten Altın Fiyatları İddiaları
Okunuyor “Derin Düzeltme Riski!” İşte 5 Analistten Altın Fiyatları İddiaları

1200z740 1600690878 shutterstock 632343953

Altın fiyatları, Perşembe günü düşüşlerini sürdürdü. Bu durum, işsizlik maaşı için yeni müracaatta bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta düşmesiyle %1′den fazla gerileyerek işgücü piyasasının güçlendiğine ve doların arttığına işaret ediyor. Analistler ise bu gelişmenin altın fiyatlarına olan tesirini tahlil ediyor.

2 analist, altın fiyatlarında önümüzdeki altı ila 12 ay içinde düşüş bekliyor!

UBS analisti Giovanni Staunovo, fiyatların yakın vadede hala yüksek enflasyon tarafından yönlendirileceğini, lakin altın’ın önümüzdeki altı ila 12 ay içinde aşağı istikametli hareket etmesinin beklendiğini söyledi. Dolar endeksi rakipleri karşısında %0,3 bedel kazandı ve altın’ı öbür para ünitesi sahipleri için daha az cazibeli hale getirdi. Perşembe günü yayınlanan bilgilere nazaran, devlet işsizlik maaşı müracaatları, COVID-19 salgınının bir yıldan fazla bir müddet evvel başlamasından bu yana birinci sefer geçen hafta 400.000′in altına düştü.

MW IJ982 gold n ZG 20200707221857

FED yetkilileri Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD ekonomisindeki toparlanmanın son haftalarda uzun bir tedarik zinciri problemleri, işe alım zorlukları ve artan fiyatlar listesinin ülke genelinde arka arda gelmesine karşın hızlandığını söyledi. Odak artık Cuma günü ödenmesi gereken ABD tarım dışı maaş bordrosu sayılarına çevrildi. ActivTrades’in kıdemli analisti Ricardo Evangelista bir notta “İstihdam, FED’i mevcut para ve varlık satın alma siyasetlerini azaltmayı düşünmeye zorlama potansiyeline sahip olan “yüksek bir okuma” ile belirleyici bir faktör haline gelecek” dedi.

Chintan Karnani: İş büyümesi, altın fiyatının yanı sıra dolardaki kısa vadeli trendin anahtarı!

Altın fiyatları, Perşembe günü %2’den fazla düşerek Mayıs ayına ilişkin ABD özel kesim bordro bilgilerindeki sıçramanın akabinde ABD dolarının güçlenmesiyle kilit direnç düzeyinin altına düştü. Perşembe günü yayınlanan ADP Ulusal Ekonomik Raporuna nazaran, ABD özel dal istihdamı Mayıs ayında 978.000 arttı. Bu, The Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistlerin “680.000 iddiası artışının” epey üzerindeydi. Bu ortada hükümet bilgileri, ABD’nin birinci haftalık işsizlik başvurularının art arda beşinci hafta 20.000 azalarak 385.000’e düştüğünü gösterdi.

1b94342a3d99cbe9f7a0d4a554a21a44

Insignia Consultants araştırma yöneticisi Chintan Karnani bir piyasa güncellemesinde, “İş büyümesi, altın fiyatının yanı sıra dolardaki kısa vadeli trendin anahtarıdır” dedi. Bilgilerin akabinde ICE ABD Dolar Endeksi yükseldi. Daha güçlü bir dolar, altın üzere para ünitesinde fiyatlandırılan varlıkları denizaşırı alıcılar için daha az cazip hale getirebilir. Yeniden de Chintan Karnani, ADP istihdam datalarının akabinde altın’ın kısa vadeli bir tepe oluşturup oluşturmadığını sorguladı ve bunun Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam sayılarına bağlı olacağını söyledi.

Edward Moya ve Ole Hansen: Altın fiyatları için bu düzeylere ve gelişmeye dikkat!

Chintan Karnani Mayıs NFP’si 700.000’in üzerine çıkarsa, “diğer olumlu parametrelerle birlikte, altın fiyatları kısa vadeli bir tepe oluşturacak” dedi. Ekonomistler, Cuma günü açıklanacak olan Çalışma Bakanlığı datalarında Mayıs ayında toplam 671.000 yeni iş artışı öngörüyor. Saxo Bank’taki emtia stratejisi Ole Hansen, piyasaları yorumlayarak şunları söyledi:

Nisan ayından bu yana görülen güçlü yükselişin akabinde altın’ın düzeltme/konsolidasyon baskılarına dayanma kabiliyeti, uzun vadeli trendin alım tarafına dönüşü vurguluyor. Hala daha derin bir düzeltme riski, bize nazaran en büyük kısa vadeli risk olmaya devam ediyor. Altın fiyatları için takviye düzeyleri 1.865 dolar, akabinde 1.842 dolar görünüyor. Direnç düzeyleri ise 1.916 dolar, 1.924 dolar ve 1.940 dolarda yer alıyor.

https specials

Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, yatırımcıların “Amerikan işgücü piyasası üzerindeki en son kontrolü” beklemesiyle fiyatların takviye bulduğunu söyledi. Edward Moya açıklamalarının devamında “Aylık ABD istihdam raporu Cuma günü yayınlanacak. Altın fiyatları, bu haftaki ana aktiflikten sonra 1.950 dolar düzeyini test edemezse, kartlarda bir geri çekilme olabilir.” dedi. Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın iddiası için “Kritik İddia: Altın Fiyatları İçin Sıradaki Adım Bu Düzeylere Olacak!” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın