Depresyon ( his durum bozukluğu )

Depresyon ( his durum bozukluğu )
Okunuyor Depresyon ( his durum bozukluğu )

Depresyon, gerilim üzere çevresel bir etkene bağlı olarak gelişen, depresif his durum, karamsarlık ve ümitsizlik temalı belirtilerin görüldüğü rahatsızlıktır. Her hüzün hali depresyon manasına gelmez. Klinik belirtilerin manalı seviyede şiddetli olması gerekmektedir.

Teşhis konulabilmesi için, iki haftalık bir periyotta DSM-5’de tanımlanan belirtilerden en az 5 adedinin görülmesi gerekmektedir ve kişinin işlevselliğinde değişim olmalıdır. Bu belirtilerden en az biri ya çökkün his durum (1. Belirti) ya da ilgisini yitirme, zevk alamama (2.belirti) olmalıdır.

Aaron Beck, his durum bozukluğu olan depresyonu birinci kez bir fikir bozukluğu olarak ele almıştır.

Bilişsel Terapi, depresyonu biyopsikososyal bir model ile ele alır. Biyolojik, çevresel, bilişsel ve davranışsal etkenlere odaklanır.

Kişi içinde bulunduğu/yaşadığı durumu, olayı süreksiz yerine kalıcı ve daima, tekil yerine yaygın ve genel, herkesin yaşayabileceği bir durum olarak değil de kendisine özel, şahsî olarak açıklar.

Örneğin kişi başarısızlıklarını değişebilir özellikler ( gereğince gayret göstermemek) yerine kalıcı özelliklere (yetersizim) bağlama eğilimindedir.

Antropolojik model, depresyonu kaybı en aza indirmek için geri çekilme ve yüksek beklenti içeren iyimserliği reddederek riskten kaçınma stratejisi olarak açıklar.

‘’8 verip (enerji harcama) 4 almaktansa, 2 verip 1 alırım, kaybım 1 olur, hem de daha az güç harcarım.’’

Kişi kendisi, geleceği ve dünya hakkında olumsuz bilişlere sahiptir.

‘’Ne yaparsam yapayım ben yetersiz biriyim’’

‘’Dünya baş edemeyeceğim zorluklarla dolu’’

‘’Geleceğe dair hiçbir ışık yok’’

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın