• Ana Sayfa
  • Genel
  • Demokrat vekillerden, “İsrail’e onaylanan silah satışı durdurulsun” tasarısı

Demokrat vekillerden, “İsrail’e onaylanan silah satışı durdurulsun” tasarısı

Demokrat vekillerden, “İsrail’e onaylanan silah satışı durdurulsun” tasarısı
Okunuyor Demokrat vekillerden, “İsrail’e onaylanan silah satışı durdurulsun” tasarısı

NImpIIRDykaqYYJ4CtnooA

Amerikan medyasına yansıyan haberlere nazaran, başını Temsilciler Meclisinin Demokrat New York vekili Alexandria Ocasio-Cortez’in çektiği ve Filistin kökenli vekil Rashida Tlaib, Ilhan Omar ve Mark Pocan üzere ilerici Demokratların dayanak verdiği tasarının kısa mühlet içinde meclise sunulacağı kaydedildi.

Kelam konusu tasarı, Gazze ataklarından çabucak evvel ABD idaresinin İsrail’e satışına onay verdiği 735 milyon dolarlık hassas güdümlü silah satışının durdurulmasını öngörüyor.

Tasarının evvel Temsilciler Meclisi Dış Bağlar Komitesine gitmesi ve orada onaylanması halinde meclis genel konseyine gelmesi bekleniyor.

Amerikan medyası, Filistin konusunda Demokrat Parti içindeki ayrışmanın büyüdüğüne işaret ederek kelam konusu silah satışının durdurulup durdurulmayacağına ait kararın çok değerli olacağına dikkat çekiyor.

TASARI RESMEN SUNULDU

Kelam konusu haberlerin medyada yer almasından saatler sonra ismi geçen Demokrat vekillerin tasarıyı Temsilciler Meclisine sundukları açıklandı. Tasarıda şu anda 6 ilerici Demokrat vekilin imzasının bulunduğu ve birinci olarak Temsilciler Meclisi Dış Bağlantılar Komitesinde ele alınacağı kaydedildi.

OCASİO-CORTEZ’DEN BİDEN İDARESİNE REAKSİYON

Öte yandan, kelam konusu tasarıya öncülük eden Ocasio-Cortez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Biden idaresinin İsrail’e silah satmasını eleştirdi.

Demokrat vekil, “ABD, milletlerarası medya kuruluşlarını, okulları, hastaneleri, insani yardım misyonlarını ve sivillerin ömür alanlarını bombalarken bizim kaynaklarımızı kullanan İsrail hükümetine incelemeden otomatik olarak onaylanan silahlar satmamalı. İnsan haklarını muhafaza üzere bir sorumluluğumuz var.” sözlerini kullandı.

Ocasio-Cortez ayrıyeten, seçmenlerden kendi vekillerine İsrail’e silah satılmaması konusunda ulaşmaları için davette da bulundu.

Joe Biden idaresinin 5 Mayıs’ta İsrail’e 735 milyon dolar bedelinde Müşterek Direkt Taarruz Mühimmatı (JDAM) olarak da bilinen hassas güdümlü füzelerin satışına onay verdiğini Kongreye bildirim ettiği dün ortaya çıkmıştı.

Bu satış tebligatı, Kongrede 15 günlük kıymetlendirme süreci için bekletilirken, bilhassa de Demokrat Kongre üyelerinden kimilerinin bu satıştan rahatsız olup ayrıntılarına ait bilgi talebinde bulunduğu söz edilmişti.

Dün Temsilciler Meclisindeki birtakım Demokrat vekiller ise satış onayının bekletilmesi için bir neden olmadığı tarafında görüş beyan etmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın