Dell ve Alienware’a ‘yanıltıcılık’ davası

Dell ve Alienware’a ‘yanıltıcılık’ davası
Okunuyor Dell ve Alienware’a ‘yanıltıcılık’ davası

Dell tarafından Alienware Area51m R1 dizüstü bilgisayarının ‘benzeri görülmemiş yükseltilebilirlik‘ sunacağı argümanları mahkemeye taşınıyor. Bir müşteri, argümanın yanlış ve aldatıcı olduğunu söyleyerek şirketi dava etti.

Tom’s Hardware‘in haberine nazaran Robert Felter isimli bir Alienware müşterisi, şirketin dizüstü bilgisayarların CPU ve GPU da dahil olmak üzere temel bileşenlerinin daha güçlü modeller ile değiştirilebileceğine kelam verdiği bir pazarlama kampanyası yürütmekle suçluyor.

Dell kendini savundu

Tüketiciler, Dell‘in yanlış ve aldatıcı pazarlama kampanyası tarafından yanlış yönlendirildiklerini ve dizüstü bilgisayarları temel bileşenleri yükseltmelerine uzun vadede onlara para kazandıracağına dair yanlış bir inançla aldıklarını savundu.

Dell cephesinden ise açıklama gecikmedi. Şirket, bahisle ilgili “Şu anda hiçbir fikrimiz yok. Tesirli bir halde, müşteriler dizüstü bilgisayarlarını üst bir modele yükseltebilir. Fakat yalnızca birebir kuşak bileşenler içinde kelam olabilir” dedi.

dell ve alienwarea yanilticilik davasi 2

Öte yandan dava, Dell’in Intel ve Nvidia’nın duyurulmamış eserlerinin dizüstü bilgisayarlarla çalışmayacağının farkında olunması gerektiğini de sav ediyor. Ayrıyeten Dell’in iki şirketle de yakın çalıştığı ve eserlerini halka sunmadan evvel özelliklerini bilmesi gerektiğini de belirtiyor.

Felter’in avukatı David W. Kani ise Dell’in halka yapmış olduğu duyurusunun sitesinde hala bulunduğunu belirtti. Avukat ayrıyeten, şirketin en yüksek özellikli CPU ya da GPU‘ya sahip olan aygıtların yükseltilemeyeceğini asla açıklamadığını tabir etti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın