Değerli keşif: Bilim insanları antik hayvanat bahçesi buldu

Değerli keşif: Bilim insanları antik hayvanat bahçesi buldu
Okunuyor Değerli keşif: Bilim insanları antik hayvanat bahçesi buldu

Kaliforniya, ABD’de bir orman bekçisi “antik hayvanat bahçesi” keşfetti. Bilim insanları, antik hayvanların yaşadığı alanda, soyu tükenmiş canlıların izini sürdü. Filin ceddinden, zürafa gibisi bir cinse kadar birçok fosil buldular. Araştırmacılar, çalışmanın şimdiye kadar eyaletteki en değerli paleontoloji keşiflerinden biri olduğunu söyledi.

99 milyon yil korunmus dinazor fosili 0199 milyon yil korunmus dinazor fosili 01

Yeni yayımlanan bir makale ile ortaya çıkan 99 milyon yıl korunmuş dinozor fosili epeyce farklı. Araştırma grubu sinek kuşu fosili olarak konumlandırdığı bu fosil geçmişe ışık tutuyor.

Kaliforniya tarihinin en kıymetli antik keşiflerinden

Keşif evvel Sierra Nevada eteklerindeki Mokelumne Irmağı havzasının çamuruna yarı gömülmüş taşlaşmış bir ağaçla başladı. Alan, geçen yaz vadide yürürken San Francisco East Bay Belediye Hizmet Bölgesi (EBMUD) korucusu Greg Francek‘in ilgisini çekti. Akabinde Francek, daha fazla incelemeye başladı ve Kaliforniya tarihinin en değerli fosil keşiflerinden birine yol açtı.

arastirmacilar kaliforniya da tarih oncesi canlilara ait onemli bir kesif yapti2 1arastirmacilar kaliforniya da tarih oncesi canlilara ait onemli bir kesif yapti2 1

Francek, kemikleri incelemek için ülkenin dört bir yanından paleontoloji ve jeoloji uzmanlarına ulaştı. Bugün hâlâ orada antik hayvanlara ilişkin kalıntıları bulmak için takım kazılara devam ediyor.

Kaliforniya Eyalet Üniversitesinden bir takım, tamamı 600 taşlaşmış ağaçlı bir ormanda çalışmaya başladı. Mamut olarak da kabul edilen mastodonun kafatası bu değerli keşiflerden sırf biri. Günümüz somon balığının atası dev bir balık buldular. Bir öbür kıymetli keşif zürafa büyüklüğünde soyu tükenmiş bir devenin kalıntılarıydı. Ayrıyeten günümüz fillerinin atası gomphothere kalıntıları buldular.

Bilim insanları, antik kalıntıları inceledi ve kemiklerin yaklaşık 10 milyon yıl evvel Miyosen periyoduna ilişkin olduğunu düşünüyor.

Ayrıyeten gergedanların, dev kaplumbağaların, atların ve tapirlerin kalıntılarını da buldular. Araştırmacılara nazaran, bu ilkel canlıların kemikleri büyük olasılıkla sel ve iç kısımlardaki volkanlardan gelen enkaz akıntılarıyla bölgeye ulaştı.

arastirmacilar kaliforniya da tarih oncesi canlilara ait onemli bir kesif yapti3 1arastirmacilar kaliforniya da tarih oncesi canlilara ait onemli bir kesif yapti3 1

Kaliforniya Eyalet Üniversitesi Jeoloji ve Etraf Bilimleri Kısmından Dr. Russell Shapiro, çalışmaya ait konuştu. Shapiro, “Kaliforniya’da buna benzeri birkaç öteki antik hayvan kalıntısı bulgusu var. Lakin yeni örnekler hem sayısından hem de çeşitliliğinden dolayı son derece değerli.” dedi.

En son mastodon kalıntılarını EBMUD, 1947’de boru çizgisi inşaatı sırasında bulmuşlardı. Fakat mevcut fosil hazinesi, eyalet tarihindeki en büyük ve en çeşitli fosil olarak kayda geçti.

Araştırma grubu şimdilik fosil hafriyatlarının yerini bir sır olarak saklıyor. Lakin mastodon önümüzdeki sonbaharda üniversitenin Gateway Bilim Müzesinde sergilenecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın