Darüşşafaka Giriş İmtihanı 20 Haziran’a ertelendi

Darüşşafaka Giriş İmtihanı 20 Haziran’a ertelendi
Okunuyor Darüşşafaka Giriş İmtihanı 20 Haziran’a ertelendi

blank

Darüşşafaka’dan yapılan açıklamaya nazaran, 28 vilayet merkezinde düzenlenecek imtihana müracaatlar 14 Haziran tarihine kadar devam edecek.

Daha evvel 30 Mayıs tarihinde yapılacağı açıklanan imtihan, Mayıs ayında Türkiye genelinde uygulanan kapanma süreçleri nedeniyle, Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın da onayıyla 20 Haziran Pazar günü saat 10:00’da düzenlenecek.

Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 28 vilayet merkezinde gerçekleşecek imtihan; Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Karabük, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Sivas, Siirt, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van’da gerçekleştirilecek.

İmtihana Türkiye’nin her vilayetinden müracaat kabul edilecek; kelam konusu 28 vilayet dışından imtihana katılacak, maddi durumu elverişsiz öğrenci ve velilerinin en yakın imtihan merkezine gelmek için yapacakları ulaşım masrafına ise Darüşşafaka Cemiyeti tarafından dayanak verilecek.

2zi0CeXN7kKP1vi2Wf4Hlw

Darüşşafaka Cemiyeti İdare Konseyi Lideri M. Tayfun Öktem, yaptıkları araştırmalara nazaran Türkiye’de imtihana katılabilecek 10 bine yakın öğrencinin bulunduğunu tabir ederken, “Hedefimiz Türkiye’nin dört bir yanındaki öğrencilerimizin ve onların ailelerinin bu imtihandan haberi olması. Darüşşafaka olarak eğitimde fırsat eşitliğinin öncelikle imtihana katılmakla başladığına inanıyoruz. Bunun için de tüm öğretmenlerimizi, muhtarlarımızı, lokal yöneticilerimizi, ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızı bu imtihanın duyurulması maksadıyla başlattığımız seferberliğe davet ediyoruz” dedi.

“SADECE BİR EĞİTİM KURUMU DEĞİL İLİM İRFAN YUVASI”

Darüşşafaka’nın söz manasının ‘şefkat yuvası’ olduğunu anımsatan M. Tayfun Öktem, “Sınavda başarılı olarak bu şefkat yuvasından içeri adımlarını atacak öğrencilerimize dünya standartlarında bir akademik eğitim verirken, bir yandan da onların ülkelerine ve milletlerine yararlı, araştıran, sorgulayan, çağdaş önder bireyler olarak yetişmeleri için uygun bir ortam yaratıyoruz. Yeteneği ön plana çıkaran toplumsal kulüplerimizle, müzik ve spor branşlarımızla, farklı yabancı lisan imkanlarımızla, teknolojik altyapımızla, çocuklarımıza içinde bulunduğumuz bilişim çağına yakışır bir eğitim veriyoruz. Darüşşafaka yalnızca bir eğitim kurumu değil tıpkı vakitte bir ilim irfan yuvası. Bugüne kadar mezun ettiği binlerce öğrencisiyle ülkemizin yüz akı kurumlarından biri. Ben de bu yuvanın mezunlarından biri olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, öğrencilerimiz burada tahminen de hayatlarını baştan aşağı değiştirecek bir ortamla karşılaşacaklar. Natürel ki her birinin kendi meskenleri, aileleri var. Lakin Darüşşafaka da onların ikinci yuvası, ikinci ailesi olacak. Tüm bunlar için birinci yapmaları gereken yaklaşık 2,5 saatlik bu imtihana girmek; bu fırsat eşitliğinden yararlanmak.”

5J sXYYnAU wDO8rrfTocQ

Türkiye’nin eğitim alanındaki birinci sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, annesi yahut babası hayatta olmayan, maddi imkanları yetersiz ve yetenekli öğrencilere kaliteli eğitim imkanı tanıyarak ömürlerini değiştiriyor. “Eğitimde fırsat eşitliği” misyonuyla 1863 yılından bu yana çalışan Cemiyet, bugüne kadar binlerce çocuğun Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda çağdaş şartlarda okumasını ve yükseköğrenimleri esnasında burs almalarını sağladı.

İMTİHANLA SEÇİLEN 905 ÖĞRENCİ 8 YIL BOYUNCA EĞİTİM ALIYOR

Tarihi boyunca ülkenin gelişiminin bireylerin gelişmesine paralel olacağı unsuru ile hareket eden ve “eğitimle değişen yaşamlar” misyonunu benimseyen Cemiyet, 10 yaşında ailelerinden emanet aldığı çocukların; Atatürk unsurlarına bağlı, ömür uzunluğu öğrenen, araştıran, sorgulayan, çağdaş, özgüvenli ve topluma karşı sorumlu bireyler olarak yetişmesini sağlıyor.

ZoOmV58d 06mypLhbUV6WQ

Bugün Türkiye’nin dört bir yanından imtihanla seçilen 905 öğrenci, İstanbul Maslak’taki Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda 8 yıl boyunca tam burslu ve yatılı okuyor. Yabancı lisan yüklü kaliteli bir eğitim sürecinden geçen öğrenciler, toplumsal ve kültürel manada da tam donanımlı bireyler olarak yetişiyor.

2015 yılında Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Toplumsal Kurulu (ECOSOC) tarafından Özel Danışmanlık Statüsü’ne layık görülen Darüşşafaka Cemiyeti, tekrar Birleşmiş Milletler’in en büyük toplumsal sorumluluk projelerinden biri olan UN Küresel Compact üyesidir. 2013 yılında kurumsal idare derecelendirme çalışması yaptırarak idaresinin şeffaflığını, hesap verebilirliğini ve sürdürülebilirliğini belgeleyen birinci sivil toplum kuruluşu olan Darüşşafaka Cemiyeti, 2018 yılında notunu 9,50’ye, 2019’da 9.54’e, 2020’de 9,66’ya yükseltti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın