• Ana Sayfa
  • Genel
  • Danimarka’dan sigara kararı: 2010’dan sonra doğanlara yasak geliyor

Danimarka’dan sigara kararı: 2010’dan sonra doğanlara yasak geliyor

Danimarka’dan sigara kararı: 2010’dan sonra doğanlara yasak geliyor
Okunuyor Danimarka’dan sigara kararı: 2010’dan sonra doğanlara yasak geliyor

blank

Danimarka, sigara kullanımını azaltmaya yönelik yeni planını açıkladı.

Açıklanan planda, 2010’dan sonra doğan tüm vatandaşlara sigara ve nikotin eserlerinin satışını yasaklanmasının kelam konusu olduğu belirtildi.

Sıhhat Bakanı Magnus Heunicke düzenlediği basın toplantısında, hareketin yeni jenerasyon Danimarkalıların rastgele bir tütün tipine dokunmasını önlemeyi amaçladığını söyledi.

Heunicke, “Gerekirse, satın alma yaş hududunu kademeli olarak yükselterek 2010 doğumlu nesle satışı yasaklamaya hazırız” tabirlerini kullandı.
Danimarka’da mevcut kanunlara nazaran, 18 yaşın altındaki Danimarka vatandaşlarının tütün satın alması yahut elektronik sigara içmesi yasaklandı.

‘YILDA 13 BİN 600 VEFATA NEDEN OLUYOR’

Sıhhat Bakanı Heunicke, 15 ila 29 yaş ortasındaki insanların yaklaşık yüzde 31’inin hala sigara içtiğini söylerken, sigaranın İskandinav ülkesinde kanserin önde gelen nedeni olduğunu ve yılda 13 bin 600 vefata neden olduğunu da kelamlarına ekledi.

Danimarka Kanser Derneği tarafından yaptırılan bir ankete nazaran ise, iştirakçilerin yüzde 64’ü 2010’dan sonra doğanlara sigara satışını yasaklama planını desteklerken, 18-34 yaşındakiler ortasında ise ankete katılanların yüzde 67’sinin karara olumlu baktığını aktardı.

Aralık ayında Yeni Zelanda, satın alınabileceği yaşı yükselterek 2027’den itibaren tütün satışını kademeli olarak yasaklayacağını duyurmuştu.

Danimarka’da Toplumsal Demokrat hükümet, gençler ortasında alkol tüketimiyle de çaba etmeyi amaçlarken, yüzde 16,5’ten az alkol içeren tüm içecekleri satın alma yaş sonunun 16’dan 18’e yükseltilmeyi planladığını aktarmıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın