“Daha Fazlası Geliyor” Altın Uzmanı, Bu Düzeylere Dikkat Çekti!

“Daha Fazlası Geliyor” Altın Uzmanı, Bu Düzeylere Dikkat Çekti!
Okunuyor “Daha Fazlası Geliyor” Altın Uzmanı, Bu Düzeylere Dikkat Çekti!

100497740 gold 03

İngiliz yatırım şirketi Tavistock Wealth sık sık altın ve piyasa yorumları yayınlar. Tavistock Wealth’ın Baş Yatırım Sorumlusu John Leiper, altın’ın yakın vakitteki 1.800 dolar/ONS düzeyindeki kırılmasının değerli olabileceğini söyledi. Ayrıyeten ünlü isim, kıymetli iddialar paylaştı.

John Leiper: Altın, iktisada yönelik anlat ve devlet tahvili getirileri nedeniyle ziyan gördü

İngiliz yatırım şirketi Tavistock Wealth’ın Baş Yatırım Sorumlusu John Leiper, piyasaları yorumladı ve şunları söyledi:

Geçen yıl Ağustos ayında altın tepesini gören iki yıllık bir boğa koşusunun akabinde, sonraki aylar bir zorluk olduğunu kanıtladı. Altın, elbet iktisada yönelik anlatıdan ve devlet tahvili getirilerindeki çarpıcı artıştan ziyan gördü. Lakin yakın vakte kadar öbür metaller, altın’ın gök gürültüsünün birçoklarını çaldı. Altın, gümüş, platin ve paladyum üzere pahalı metal emsallerinde de geride kaldı. Bu hareket, yenilenebilir güce geçişin bir kısmına indirgenebilir. Bu üç beyaz metalin izafi başarısı mantıklı ve gerçek dünya uygulamalarından yararlanan gelişmiş özellikleriyle büsbütün tutarlıdır. Bilhassa de bir ESG perspektifinden gümüşle… Güneş panellerinde kullanılır, elektronları güneş gücünden elektriğe dönüştürür ve palladyum ve platin kirlilik denetim aygıtlarında kilit rol oynar.

8f0dad49851c4046afef86a52b4971df

John Leiper: Fiyatların buradan manalı bir formda yükselebileceğini düşünüyoruz

John Leiper, sarı metalden vazgeçmemiş olmasına karşın, “Bununla birlikte sarı metalde ömür belirtileri görmeye başladık. Mart ayındaki çift taban sonrası ruhsal olarak kıymetli olan 1.800 dolar düzeyini ve reflasyon anlatısını kırdık” dedi.

Artık uzmana nazaran, altın üzere az sahip olunan varlıklara dönüşün kapsamını görüyoruz. Ayrıyeten John Leiper’e nazaran, kripto piyasalarındaki son dalgalanma, bu varlık sınıfının 2.000+ yıllık geçmişiyle karşılaştırıldığında görece olgunlaşmamışlığını vurgulamaya hizmet ediyor. John Leiper, Tavistock’un şu anda altın piyasasına bakarken ne düşündüğünü de aktardı:

Nominal tahvil getirileri artmaya devam edebilir, lakin bu defa yükselen enflasyon beklentileriyle geride kalacak. Yani gerçek getiriler evvelki düşüş eğilimini tüm vakitlerin en düşük düzeylerine taşıyabilir. Bu nedenle altın’ın fiyatının buradan manalı bir formda yükselebileceğini düşünüyoruz.

altin 18

Ünlü uzman: Altın fiyatları için yükseliş işaretleri var! Daha fazlasını bekliyoruz

Altın’ın bir öbür değerli itici gücü de ABD dolarının bedelidir. ABD doları geçen çeyrekte en güzel performans gösteren para ünitesi olarak tacını tekrar kazandı. Fakat artan ikiz açıklar ve uzun vadede artan kaygılara karşın doların tekrar dirilişi geldi. Geniş tabanlı ekonomik toparlanmanın sürat kazanması ve kısa vadeli katalizörlerin yerini daha uzun vadeli yapısal itici güçlere bırakması nedeniyle önümüzdeki çeyreklerde bunun dolarda sürüklenmeye neden olacağına inanıyoruz. Geçen yıldan beri zayıflık  piyasada, artık kendimizi bir sonraki bacağın başlangıcını işaret edebilecek öbür bir kıymetli teknik düzeyde buluyoruz. Altın fiyatları tipik olarak ABD dolarının bedeliyle aykırı orantılı olduğundan, bunu potansiyel olarak yükseliş işareti olarak görüyoruz.

Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın kestirimi için “Tarih Bile Verdiler! İşte Analistlerden Altın İçin Rekor Tahminleri” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın