COVID-19 kollarda kan pıhtılarına yol açıyor

COVID-19 kollarda kan pıhtılarına yol açıyor
Okunuyor COVID-19 kollarda kan pıhtılarına yol açıyor

Araştırmacılar, koronavirüsün (COVID-19) kollarda tekrarlayan kan pıhtılarını tetiklediğini bildirdi. Çalışmayı, Rutgers Robert Wood Johnson Tıp Fakültesindeki araştırmacılar yaptı.

Olay çalışmasında bilim insanları, Mart ve Mayıs 2020 ortasında toplam bin hastanede yatan koronavirüs olaylarını inceledi. Araştırma takımı, COVID-19’un neden olduğu iltihaplanmanın üst ekstremite (pazu, bilek, dirsek vb. kemikleri) kan pıhtılarına nasıl yol açabileceğini gösterdi. Bulgularını ve en âlâ tedavi prosedürlerini Viruses mecmuasında yayımladılar.

COVID-19 pıhtılaşmayı tetikledi

Evvelki araştırmalarda bilim insanları, COVID-19’u takiben alt ekstremitede derin ven trombozu (ödem) keşfetmişti. Lakin bu yeni çalışmaya nazaran, koronavirüs üst ekstremite derin ven trombozunu da tetikliyor. Üst ekstremite kan pıhtılaşması tanısı olan 85 yaşındaki erkek hastanın COVID-19’un akabinde hastalığı nüks etti.

covid 19 kollarda kan pihtilarina yol aciyor2 1

COVID-19 enfeksiyonu sonrası derin ven trombozu geçmişi olan hastalarda pıhtılaşma tekrarladı.

Rutgers Robert Wood Johnson Tıp Fakültesinden Dr. Payal Parikh, çalışmaya ait konuştu. Dr. Parikh, “Hasta, sol kolunda şişlik şikayeti ile tabibe başvurdu. Akabinde ileri tedavi için hastaneye gönderdiler. Hastaya üst kol kan pıhtısı teşhisi ve asemptomatik COVID-19 enfeksiyonu teşhisi koydular.” dedi.

Parikh, hastanın oksijen düzeylerinin azalmazken, üst ekstremite derin ven kan pıhtısının tedavisi için hastaneye kaldırıldığını söyledi. Devamında ise, ekseriyetle kan pıhtılarının öncesinde şiddetli kronik iltihaplanma görüldüğünü söz etti.

Derin ven trombozu olaylarının birden fazla bacaklarda oluşur. Kan pıhtılarının yalnızca yüzde 10’u kollardadır ve bu hadiselerin yalnızca yüzde 9’u tekrar eder.

Parikh, “Bu hastaların yüzde 30’unda kan pıhtısı akciğere gidebilir. Ayrıyeten muhtemelen ölümcül olabileceği için bu telaş verici. Öbür sakat bırakan komplikasyonlar ortasında daima şişlik, ağrı ve kol yorgunluğu yer alır.” dedi.

Çalışmada araştırmacılar, tabiplere teklifte bulunuyor. Tabipler, açıklanamayan şişlik şikayetleri ile başvuran hastalarda derin ven trombozunu dikkate almalı. Bununla birlikte COVID-19 testi yapmayı düşünmeleri gerektiğini öne sürdüler. Koronavirüs müspet bireyler, oksijen düzeylerinde azalma, nefes darlığı ve açıklanamayan şişlikler varsa tıbbi yardım almalıdır.

Araştırmacı Parikh, daha evvel derin ven trombozu teşhisi konanların koronavirüs enfeksiyonu halinde risklerinin büyük olduğunu söyledi. Ayrıyeten, kan pıhtılarına yatkın kronik tıbbi hastalığı olanların da birebir biçimde risk taşıdığını kelamlarına ekledi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın