COVID-19 enfeksiyonunu durduracak ilaç arayışları

COVID-19 enfeksiyonunu durduracak ilaç arayışları
Okunuyor COVID-19 enfeksiyonunu durduracak ilaç arayışları

COVID-19 aşı çalışmaları devam ederken, bilim insanları bir taraftan da ilaç geliştirmeye çalışıyor. Zira aşılar enfekte olmamış şahısları koruyor. Lakin enfekte insanların daha çabuk uygunlaşmasını sağlayan şimdi hiçbir global ilaç yok.

Pandeminin birinci günlerinde, iyimserler bile bir aşının en az beş yıl uzakta olduğunu düşünüyordu. Dünya, koronavirüs olaylarını önlemenin bir yolunu bulmak için çaresizdi. Bu türlü bir durumda devreye Hidroksiklorokin girdi. Onlarca yıldır sıtma tedavisinde kullanılan bu ilaç, büyük tartışmaya yol açtı. İlacı birinci olarak Fransa’da bir küme bilim insanı koronavirüs tedavisi için onayladı. O denli ki ilaç kıtlığına yol açtı.

Hidroksiklorokin tartışmasının sebebi ne?

Hidroksiklorokinin güvenliğiyle ilgili kaygılar arttı. Akabinde denemeler durmaya başladı ve ilacın acil kullanım müsaadesini ABD ve İngiltere’deki sıhhat yetkilileri iptal etti. Son olarak, Haziran 2020’deki datalar ilacın tabutuna son çiviyi çaktı. Çünkü, ilacın hastanedeki COVID-19 hastalarında düzgünleşme sağlamadığı ortaya çıktı.

covid 19 enfeksiyonunu durduracak ilac arayisi basladi2

Tartışmaların amacındaki ilaç Hidroksiklorokin.

Bu gelişmeler yaşanırken bilim insanları, koronavirüs enfeksiyonunu hafifletecek ilaç arayışını sürdürüyor. Yeni viral varyantlar, askıya alınan aşılar ve dünyanın birtakım bölgelerinde yavaş seyreden aşı uygulaması, aşıların her şeyi iyileştiremeyeceğini gösteriyor.

Mart ayında Birleşik Krallık hükümeti, COVID-19 için profilaktik yahut hastalığı önleyici tedavileri test etmeye başladı. Biri bakım konutlarında, başkası ise bağışıklık sistemi zayıflamış bireylerde olmak üzere iki klinik çalışmayı finanse ettiğini duyurdu.

Birincisi, bağışıklığı zayıflamış hastalarda tenya ilacı olan niklosamidin denenmesi. Bilhassa diyaliz tedavisi görenler, böbrek nakli olanlar yahut bağışıklık sistemini baskılamak için ilaç gerektiren otoimmün rahatsızlıkları olanlarda işe fayda. PROTECT-V isimli denemeyi, temas öncesi profilaktik tedavileri yahut PrEP’i arayan Cambridge Üniversitesi araştırmacıları yönetiyor. PrEP, virüs partiküllerinin hücrelere girmesini engelleyerek viral replikasyona müdahale eder. Böylelikle enfeksiyonu önler.

Çalışma başkanı Cambridge Üniversitesinden Dr. Rona Smith, açıklama yaptı. Grubun, yıllardır kullanımda olması ve burun spreyi ile kolaylıkla uygulanabilmesi nedeniyle, niklosamide karar verdiğini söyledi. Bu ilaç, Sars-CoV-2’nin en fazla etkilediği nazal (burun) epitel hücrelerde virüsün çoğalmasını engelliyor.

Aşılar COVID-19 için tek tahlil değil

Diyalizdeki şahıslarda mevt oranı, pandemi boyunca başkalarından çok daha yüksek. Örneğin, İngiltere’de her beş COVID-19 müspet diyaliz hastasından biri 14 günde öldü. Bu beşerler için önleyici bir tedavi hayat kurtarıcı nitelikte. Zira hastalar aşılara sağlıklı beşerler kadar âlâ karşılık verme eğiliminde değil. Bunun nedeni ise bağışıklık sistemlerinin çok fazla antikor üretmemesi.

covid 19 enfeksiyonunu durduracak ilac arayisi basladi3

COVID-19 enfeksiyonuyla başa çıkmanın tek yolu aşılar değil.

Bir çalışmada ise araştırmacılar, organ nakli alıcılarının koronavirüs aşılarına reaksiyonunu incelediler. Bir doz aşı olan hastalardan sırf yüzde 17’sinin Sars-CoV-2 virüsüne karşı antikorlar ürettiğini buldular.

PROTECT-CH isimli ikinci deneme ise diğer bir çeşit önleyici tedaviyi arıyor. Enfeksiyon sonrası alınan bir ilacı inceliyorlar. Nottingham Üniversitesindeki baş araştırmacısı Philip Bath, hangi ilaçların deneneceğini tam olarak söylemedi. Lakin bu ilaçları, İngiltere Ulusal Sıhhat Sisteminde halihazırda kullandıklarını belirtti.

Deneme, bakım konutlarını hedefliyor. Bath, “Tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymak istemezsiniz” diyerek ilacın kıymetini açıklıyor. Tıpkı niklosamid üzere ucuz, onaylı ve yaygın üretimde bir ilaç bulabilirsek aşıların çok daha yavaş olduğu ülkelerin yarasını sarabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın