Çöküş Sonrası Altcoin’ler: Uniswap (UNI)’ın Büyüme Kapasitesi Nedir?

Çöküş Sonrası Altcoin’ler: Uniswap (UNI)’ın Büyüme Kapasitesi Nedir?
Okunuyor Çöküş Sonrası Altcoin’ler: Uniswap (UNI)’ın Büyüme Kapasitesi Nedir?

F9E58DF834B7A00D9476F4E5944A0B76C85718C121A28076358671FD5FA645E5

19 ve 20 Mayıs 2021 tarihleri, felaket bir düşüş, bir gün sonraki güzelleşmenin akabinde tekrar bir düşüş ile birlikte ileride kripto para topluluğu tarafından hatırlanacak günlerden kimileri oldu. Piyasanın dikkati büyük ölçüde fiyat performansına bağlı olsa da, birçok beşere nazaran çeşitli projelerin daha geniş ölçekte geliştirilmesine odaklanılması da kıymet taşıyor. Bunlardan biri de Uniswap. Merkezi olmayan borsa (DEX) Uniswap, 5 Mayıs’taki birinci V3 lansmanının akabinde kıymetli bilgiler kaydetti.

Uniswap V3: Önder DEX mi?

5 Mayıs’ta Uniswap V3 protokolü hayata geçti. Bununla birlikte, birçok kişi lansmanın çok sıkıntı olduğunu düşünüyordu. Örneğin UNI tokeni, grafiklerde pek olumlu hareket görmedi. İki haftalık faaliyetinin akabinde Uniswap’in en düzgün DEX’ler ortasında bir fark yaratmaya başladığı düşünülüyor.

uniswap 1024x768 1

Bilgilere nazaran Uniswap V3, V2 zincirinin yanında haftalık hacimler açısından halihazırda en büyük ikinci DEX pozisyonunda. SushiSwap, Curve ve Balancer da bu datalar açısından geride bırakıldı. Lakin etkileyici istatistik, V3’deki sermaye girişlerinin öteki DEX’lere nazaran hayli farklı olması. Messari araştırmacısı Ryan Watkins, aşağıdaki tabirleri kullandı:

https://twitter.com/RyanWatkins_/status/1395161617281830914

Dün, Uniswap V3, Uniswap V2’deki hacmin %81’ine ulaştı. Hem de likidite teşvikleri, pasif LP yöneticileri ve hatta katman-2 dağıtımı olmadan.

V3’nin getirdiği verimlilik, DeFi’da yeni sermaye verimliliğine müsaade verebilir ve piyasa çöküşlerinden bağımsız olarak DEX’ler de son derece fonksiyoneldir. Piyasa düşüşü sırasında Coinbase, Binance ve Gemini dahil olmak üzere merkezi borsaların birçok bir müddet çevrimdışı kaldı. Örneğin, Kriptokoin.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere Binance, Ethereum ve ERC20 tokenlerini çekim süreçlerini kısa bir müddetliğine durdurmuştu. Lakin DEX’ler bu süreçte fonksiyoneldi.

Uniswap’in V3’si temel atıyor

uniswap 1

UNI tokeni üzerindeki tesirleri şimdi belirlenmese de V3, potansiyel olarak DEX’ler için likiditenin nasıl geliştirilebileceğini gösteriyor. Hasebiyle başka DEX’lerin de potansiyelini ortaya çıkarabileceği düşünülüyor. “Konsantre likiditenin” doğal özelliği ile Uniswap’in, düşüşü azaltabileceği belirtiliyor. Örneğin, AMBCrypto’dan Ekta Mourya’ya nazaran bu durum fiyatı artırabilir. Uzmanlara nazaran platformdaki yenilik, gelişmekte olan öbür DEX’ler için kıymetli tesirlere sahip olabilir ve merkezi olmayan borsaların ekosistemi, yakında daha da kapsamlı faaliyetler görebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın